8:43 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Řecko už další škrty nesnese

ATÉNY, BRUSEL – Řecký lid už nesnese další úsporná opatření, požadovaná Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, řekl řecký ministr veřejného pořádku Christos Papoutsis. Zatímco předseda Eurogroup Jean-Claude Juncker zrušil dnešní osobní schůzku ministrů eurozóny s řeckou stranou, která bude nahrazena telekonferencí, řečtí političtí představitelé zřejmě odmítají poskytnout politické záruky, jimiž EU a IMF podmiňují poskytnutí další zahraniční půjčky.

Podle informací serveru BBC ministr Papoutsis z vládní levicové strany PASOK po zasedání kabinetu v úterý pozdě večer prohlásil, že řecká vláda vyvíjí „nadlidské úsilí“, dospěla „na samou hranici únosnosti sociálního systému i možností ekonomiky“, a lid „již víc nesnese“.

Předseda Nové demokratické strany, která s největší pravděpodobností vyhraje blížící se volby, naznačil, že se po volbách pokusí podmínky dohody o zahraniční pomoci znovu projednat. Proslýchá se, že odmítl poskytnout písemné ujištění, že požadovaná úsporná opatření budou prosazena.

Většinu úsporných kroků, požadovaných skupinou Eurogroup a Mezinárodním měnovým fondem, pokrývá zákon, přijatý v neděli řeckým parlamentem po ostré diskusi a po sérii demisí členů vlády a některých poslanců. Představitelé EU a MMF však již minulý týden řeckého ministra financí upozornili, že je třeba nalézt dodatečné úspory ve výši 325 milionů eur – jako náhradu za snížení důchodů, které Řekové odmítli – a kromě toho požadují písemný politický závazek  představitelů vládních stran, že úsporné reformy budou uplatněny v plném rozsahu. Vzhledem k tomu, že řecká strana těmto dvěma podmínkám zatím nedostála, o nové půjčce ve výši 130 miliard eur, která má Řecku pomoci uhradit březnovou splátku vládního dluhu a udržet si tak naději na setrvání v eurozóně, nebude zřejmě definitivně rozhodnuto ani dnes. 

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

 

Filed in: Česko

Comments are closed.