5:12 am - Pátek Říjen 19, 2018

V eurozóně se množí hlasy, že by Řecko mělo odejít

ATÉNY – Předsedové obou řeckých vládních stran zaslali čelním představitelům Evropské centrální banky, Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu písemný příslib, že jejich strany budou dbát na provádění úsporných opatření, požadovaných věřiteli Řecka.

Řecký prezident Karolos Papoulias

Athény tak splnily další z podmínek pro získání mezinárodní půjčky, a tím i pro udržení země v eurozóně. Jak uvádí řecký internetový deník ekathimerini.com, předseda konzervativní Nové demokracie (ND) Antonis Samaras napsal, že jeho strana je připravena postupovat v souladu s dohodou uzavřenou se zahraničními věřiteli, Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, a to i bez ohledu na výsledek dubnových voleb.

„Pokud Nová demokracie zvítězí v příštích volbách v Řecku, jsme odhodláni i nadále naplňovat vytčené cíle a provádět klíčové politické kroky,“ uvedl Samaras v dopise pro prezidenta ECB Maria Draghiho. Týž dopis byl odeslán i šéfům Evropské komise a MMF.

Samaras nicméně poznamenal, že úplná implementace programu si může vyžádat politické modifikace. Avšak jeho strana, dodal, bude navrhovat jenom „schůdné politické alternativy, zcela v rámci dohodnutého programu, které nijak neohrozí dosažení stanovených cílů“.

Bývalý premiér, předseda socialistické strany PASOK George Papandreu, odeslal podobný dopis, v němž se zavazuje, že bude dodržovat program dohody o splácení řeckého dluhu. „Z naší strany dodržíme smluvené závazky,“ napsal.

Někteří už Řecko v eurozóně nechtějí 

Zatímco hlavní řečtí představitelé se v dopisech usilovně snažili přesvědčit věřitele o upřímnosti svých snah zachovat Řecko pro eurozónu, řecký ministr financí Evangelos Venizelos týž den informoval prezidenta Karolose Papouliase o množících se hlasech, které volají po odchodu Řecka z klubu zemí platících eurem.

„V eurozóně je mnoho lidí, kteří nás tam už nechtějí. Musíme je přesvědčit, že můžeme v eurozóně zůstat, že dokážeme získat zpět ztracenou půdu pod nohama,“ sdělil Venizelos prezidentovi. Ministr zdůraznil, že  situace, v níž se země nachází,  je „na ostří nože“. Práce na dokončování detailů dohody o novém programu splácení dluhů „byla čím dál těžší, protože v Řecku i v zahraničí jsou lidé, kteří si hrají s ohněm“, doplnil Venizelos bez dalších podrobností.

Telefonická konference, pořádaná ve středu místo plánované osobní schůzky věřitelů s řeckými představiteli, by měla mimo jiné přinést vyřešení posledního požadavku věřitelů – nalezení dodatečné úspory ve výši 325 milionů eur. Deník s odvoláním na blíže neurčené zdroje uvádí, že nejpravděpodobnějším řešením bude snížení důchodů, opatření, které řecká strana až dosud odmítala.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Řecko

Comments are closed.