2:11 am - Úterý Říjen 16, 2018

Řecko už další škrty neunese, varuje ministr Papoutsis

ATÉNY, BRUSEL – Řecký lid už nesnese další úsporná opatření, požadovaná Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, varoval  řecký ministr veřejného pořádku Christos Papoutsis.

Řecký ministr veřejného pořádku Christos Papoutsis

Jean-Claude Juncker, předseda tzv. Eurogroup sdružující ministry financí eurozóny, zrušil středeční osobní schůzku s řeckou stranou s tím, že bude nahrazena telekonferencí. Řečtí političtí představitelé ale zřejmě odmítají poskytnout politické záruky, jimiž EU a IMF podmiňují poskytnutí další zahraniční půjčky.

Podle informací serveru BBC ministr Papoutsis z vládní levicové strany PASOK po zasedání kabinetu v úterý pozdě večer prohlásil, že řecká vláda vyvinula „nadlidské úsilí“, ale „sociální systém i možnosti ekonomiky jsou již na samé hranici kolapsu“, a lid „již víc nesnese“.

Antonis Samaras, předseda strany Nová demokracie, která s největší pravděpodobností vyhraje blížící se volby, naznačil, že se po volbách pokusí podmínky dohody o zahraniční pomoci znovu projednat. Proslýchá se, že odmítl poskytnout písemné ujištění, že požadovaná úsporná opatření budou prosazena.

Řekové se vzpouzejí stále více

Většinu úsporných kroků, požadovaných skupinou Eurogroup a Mezinárodním měnovým fondem, pokrývá zákon, přijatý v neděli řeckým parlamentem po ostré diskusi a po sérii demisí členů vlády a některých poslanců.

Představitelé EU a MMF však již minulý týden řeckého ministra financí upozornili, že je třeba ještě nalézt dodatečné úspory ve výši 325 milionů eur – jako náhradu za snížení důchodů, které Řekové odmítli – a kromě toho požadují písemný politický závazek  představitelů vládních stran, že úsporné reformy budou uplatněny v plném rozsahu.

Vzhledem k tomu, že řecká strana těmto dvěma podmínkám zatím nedostála, o nové půjčce ve výši 130 miliard eur, která má Řecku pomoci uhradit březnovou splátku vládního dluhu a udržet si tak naději na setrvání v eurozóně, nebude zřejmě definitivně rozhodnuto ani ve středu.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Řecko

Comments are closed.