2:48 am - Sobota Říjen 20, 2018

Qualcomm Mirasol – displeje, které spojují svět čteček a tabletů

KOMENTÁŘ – Firma Qualcomm na veletrhu CES 2012 představila své prototypy elektronických čteček s displeji Mirasol. Jedná se o displeje schopné obohatit výhody elektronického inkoustu o krásu LCD.

Je libo tablet?

Dnes máme k dispozici dvě typově protichůdná zařízení pro konzumaci obsahu. Na jedné straně to jsou tablety, které mají typicky LCD či OLED displeje a na nich barevný, ostrý a sytý obraz. Často v jejich útrobách najdeme sofistikovaný operační systém a dost výkonu na různé aplikace či hry. Celé zařízení se tak stává praktickým konzumentem multimediálního obsahu. Má ovšem své problémy.

Použití aktivních displejů (jednotlivé body jsou vidět, protože vydávají světlo) přináší hned několik nevýhod. Obrazovka musí přesvítit okolní světlo, což bývá na ostrém slunci celkem potíž, zvláště když vysoký jas rychle vybíjí malé zásoby energie. Navíc delší pozorování klasických obrazovek namáhá oči.

Je libo elektronickou čtečku?

Na druhé straně barikády stojí čtečky s elektronickým inkoustem. Jejich hlavní devizou je obrazovka, která pracuje s pasivním světlem, a tudíž je na světelné podmínky i oči uživatele náročná stejně jako kus papíru.

Použitý elektronický inkoust navíc čerpá baterii pouze pro překreslení. To umožňuje nespotřebovávat energii třeba 3 minuty, než dočtete stránku knihy a přetočíte na další. Na dovolenou pak stačí zařízení naplnit kolekcemi knih a vyrazit i bez nabíječky, protože například čtečka Kindle vydrží na jedno nabití i měsíc.

Temnou stránkou displejů je pak jejich jednobarevnost, resp. několik stupňů šedi a odezva displeje. Panely jsou tak pomalé, že vidíte překreslení jedné stránky na druhou, a o videu si můžete nechat jen zdát. Nejedná se tedy o multimediální zařízení.

Kniha nebo Youtube? Opravdu si musíme vybrat?

Je jen na spotřebiteli, jestli si zvolí multimediální zařízení omezené spotřebou a osvětlením, nebo čtečku omezenou barevností a rychlostí. Osobně spíše vyhlížím vývoj čteček z dílen firmy Qualcomm, protože jejich Mirasol displeje mají za cíl vytvoření kompromisu mezi oběma technologiemi.

Základní chování těchto obrazovek je velmi podobné elektronickému inkoustu. Konkrétně spotřebovává energii pouze pro změnu obrazu a čitelnost dodává vnější světlo. Vydrží tedy dlouho, počtete si i na slunci a oči vás z toho bolet nebudou.

Nevýhody elektrického inkoustu ale smazává, protože zvládá barvy (byť zdaleka nedosahuje pestrosti LCD) a jeho překreslení je dost rychlé i na video. Zařízení s tímto displejem je tedy čtečka knih, která se nezalekne multimédií. Videa sice zatím nevypadají nijak skvěle a na filmy bych to nepoužil, ale bez problémů si dovedu představit brouzdání po internetu s narážením na videa z Youtube, či odpovídaní na e-maily.

Jak to funguje

Základním prvkem displeje jsou „mikrozrcátka“, která jdou zapnout a vypnout. Ve svém otevřeném stavu odráží danou vlnovou délku světla, konkrétně tedy různé odstíny červené, modré či zelené. Při zavření paprsek pohlcují, a tudíž se jeví černě.

Kombinací subpixelů různých odstínů a barev pro jeden pixel a jejich zapínáním a vypínáním je pak dosažena výsledná barva bodu. Díky práci s dopadajícím světlem spotřebovává prvek energii jen při přepnutí stavu, a proto je displej schopný nastavit požadovaný obraz a vypnout se. Používání zařízení tedy výrazně ovlivňuje skutečnou výdrž – u knih to bude asi mnohonásobně více než u filmů.

Co je lepší?

Elektronický inkoust je na samotné čtení knih pořád lepší volbou stejně tak, jako jsou aktivní displeje lepší volbou pro obsah. Jak dlouho ale bude excelování v jedné oblasti převažovat kompromis víceúčelového zařízení?

Já bych určitě ocenil možnost čtení komiksů s občasným prohlížením Youtube, klidně i na slunci. Není to tedy technologie, která mě fascinuje, je to zařízení, které spojuje obě zmíněné výhody v jednu, čímž se stává mnohem praktičtějším společníkem na cestách. První čtečky s Mirasol displeji se už objevují na zahraničních trzích – počkáte si, nebo vám stávající tablety a čtečky vyhovují?

Mirasol v akci

[youtube TDFkfpOupVg  590 350]

 
Zdroj fotografie: flickr.com, mirasoldisplays.com
Filed in: Komentáře, Mobily a tablety

Comments are closed.