4:01 pm - Pátek Říjen 19, 2018

Putin mluvil k davům svých stoupenců, sliboval silné Rusko

MOSKVA – Desetitisíce lidí vyšly ve čtvrtek do ulic Moskvy, aby podpořily ruského premiéra Vladimira Putina v jeho snaze stát se znovu prezidentem Ruska.

Spojenci Medveděv a Putin (vlevo)

Putin promluvil na stadionu Lužniky, který pojme přes 78 000 lidí, a v silně patriotickém proslovu sliboval svým posluchačům, že nedovolí nikomu zasahovat do záležitostí Ruska.

Obecně se očekává, že Putin vyhraje v prezidentských volbách, jež se konají 4. března, již v prvním kole. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že v něm zřejmě získá přes 50 procent hlasů. Žádný z jeho soupeřů, ať se již jedná o nacionalistu Žirinovského, komunistu Gennadije Zjuganova nebo miliardáře Michaila Prochorova, nemá zřejmě šanci devětapadesátiletého Putina porazit.

Opozice však prohlašuje, že tyto průzkumy jsou silně zmanipulované a že Putin má ve skutečnosti mnohem nižší podporu, než se tvrdí.

Podle policie vyšlo v Moskvě ve čtvrtek na jeho podporu do ulic na 130 000 lidí. Jedná se zatím o největší demonstraci podpory ruskému premiérovi před prezidentskými volbami.

„Vítězství máme v genech“

Putin ve čtvrtek, na který připadly oslavy Dne obránců vlasti, položil nejprve věnec u hrobu neznámého vojína před kremelskou zdí, aby zdůraznil patriotickou notu svého vystoupení. Poté promluvil v Lužnikách, kde podle stanice BBC v emotivním projevu vyhlásil, že Rusku „hrozí zasahování do jeho záležitostí“. Vzápětí však řekl, že Rusku nikdo svou vůli vnucovat nebude, protože to má svou vlastní. „Jsme vítězný národ. Máme to v genech,“ prohlásil.

Putin byl prezidentem již v letech 2000 až 2008. Ruská ústava povoluje jen dvě prezidentská funkční období za sebou, proto se Putin nechal jmenovat premiérem, ale dál ovládal ruskou mocenskou scénu. Nyní po čtyřleté pauze, kdy byl prezidentem jeho stoupenec Dmitrij Medveděv, může znovu kandidovat na hlavu státu.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Rusko

Comments are closed.