12:57 pm - Středa Listopad 14, 2018

Vladimir Putin se atentátu nebojí, už si na toto nebezpečí „zvykl“

ASTRACHAŇ – Ruský premiér Putin prohlásil, že výbuch, který v pondělí v Astrachani srovnal se zemí celý jeden bytový blok, musí být důsledně vyšetřen.

Putin si udělal v úterý čas navzdory svému nabitému předvolebnímu  itineráři a osobně odletěl do jihoruské Astrachaně, aby tam s místními představiteli probral, jak pomoci všem postiženým. Výbuch plynu v panelovém domě v tomto městě si vyžádal devět mrtvých a osmnáct zraněných. Třináct osob se navíc pohřešuje.

„Doufám, že orgány činné v trestném řízení důsledně vyšetří celou záležitost a že příčina této katastrofy bude co nejdříve zjištěna,“ citovala ruského premiéra agentura Interfax.

V pondělí se v ruských médiích objevily názory, že za explozí stojí sebevražedný atentát. V úterý byli ale v souvislosti s tímto výbuchem zatčeni čtyři muži – ředitel a dva hlavní inženýři místní plynárenské společnosti Astrachangazservis a také ředitel firmy starající se o údržbu sídliště, v němž došlo ke zmíněnému neštěstí. Zdá se tedy, že důvodem exploze byla špatná údržba nebo vybavení.

Nebojím se atentátu

Ruský premiér také v Astrachani reagoval na pondělní zprávu státní televizní stanice Pervyj kanal, že na něj severokavkazští teroristé chystali atentát. Putin prohlásil, že takové záležitosti nesmějí mít vliv na každodenní práci. Na to, že se ho někteří lidé snaží zabít, si už podle svých slov „zvykl“.

Teroristé podle reportáže jednali na rozkaz vůdce severokavkazských rebelů Doku Umarova a udeřit měli v Moskvě. Ruští a ukrajinští vyšetřovatelé už prý objevili výbušniny uschované v ulici, kterou Putin každý den projíždí na cestě do sídla vlády. Případná exploze by podle zpravodajských zdrojů byla dost silná na to, aby premiérův vůz poškodila.

Ruská opozice ale tuto zprávu považuje za Putinův předvolební tah. Prezidentské volby se v Rusku konají 4. března a devětapadesátiletý Putin je s největší pravděpodobností vyhraje. Po čtyřech letech se tak vrátí do Kremlu. Současný prezident Dmitrij Medveděv se podle některých analytiků pak stane opět premiérem.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Rusko

Comments are closed.