10:26 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Budoucí prezident Putin chce silnou armádu. Má dostat 23 bilionů rublů

MOSKVA – Ruský premiér Vladimír Putin, který kandiduje v nadcházejících prezidentských volbách, v pondělí oznámil, že Rusko potřebuje silnější armádu. Putin zároveň pohrozil Američanům odvetou za budování protiraketového štítu.

Současný ruský premiér a někdejší agent KGB své plány na silnější armádu popisuje v článku, jenž zveřejnil vládní deník Rossijskaja gazeta. Novinový článek má podle agentury Reuters pozvednout Putinův obraz silného vůdce.

Putin mj. v článku píše, že Rusko by během deseti let mělo do armády investovat na 23 bilionů rublů (asi 14,6 bilionů korun).

 „Nemůžeme upevňovat naše mezinárodní pozice, rozvíjet ekonomiku a demokratické instituce, pokud nebudeme schopni ochránit Rusko, když nebudeme počítat s rizikem možných konfliktů, nezabezpečíme si vojensko-technologickou nezávislost a nepřipravíme důstojnou, adekvátní vojenskou odpověď jako opatření pro krajní případ,“ napsal Putin na stránkách deníku Rossijskaja gazeta dva týdny před prezidentskými volbami, v nichž kandiduje.

Rusko ohrožují regionální konflikty, míní Putin

Putin varoval před novými regionálními konflikty a vlasteneckými válkami v blízkosti hranic Ruska a jeho spojenců. Právě kvůli jejich hrozbě je nutné mít podle Putina silnou a profesionální armádu. Konkrétní hrozby Putin v článku nespecifikoval. Napsal ale, že Rusko potřebuje vyvinout moderní zbraně, které by byly lepší než zbraně jakéhokoli jeho nepřítele.

Ruskou armádu postihly po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 škrty. Putin se již během svého prezidentství mezi léty 2000 a 2008 snažil úspory v armádě minimalizovat.

Putin: Diplomatické řešení konfliktů nestačí

Putin ve svém článku neopomněl obvinit zahraniční vlády z pomoci organizátorům největších protestů, které Rusko za posledních dvanáct let zasáhly.

Kritizoval také Spojené státy a zásah NATO v Libyi. Postavil se také za syrského prezidenta Bašíra Asada, jednoho z mála ruských spojenců na Blízkém východě. (Připomeňme, že rezoluci Rady bezpečnosti OSN v Sýrii, která prosazovala odstoupení prezidenta Asada, Rusko společně s Čínou vetovalo).

„Za podobných podmínek nemůže Rusko záviset pouze na diplomatických či ekonomických metodách řešení konfliktů,“ napsal Putin. Pro Rusko je podle něho nezbytné, aby se cítilo bezpečně.

Zdroj fotografie: Wikipedia.org

Filed in: Evropa, Rusko

Comments are closed.