9:06 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Půjčka měnovému fondu: Slováci s ní mají děsivou zkušenost

PRAHA – Vláda dnes bude  jednat o půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu, který Česko požádal o 90 miliard. „Česká republika zvolí v otázce pomoci eurozóně zřejmě jen polovičaté řešení,“ tipuje analytik ČSOB Jan Čermák. 

Mezinárodní měnový fond (MMF) požádal Česko o 90 miliard korun. Dohoda vládních stran naznačuje, že půjčí  jen 50 miliard. Ministr financí Miroslav Kalousek popřel, že by  předem došlo k nějaké dohodě. Jak se k půjčce česká vláda postaví, se rozhodne až dnes.

„Těžko hodnotit výsledek politického kompromisu ve stylu Werichovy pohádky oblečená-neoblečená už i proto, že politické důsledky lze jen těžko dohlédnout.  Z makroekonomického hlediska nejde o částku, která by mohla českou ekonomiku nějak zásadněji vykolejit,“ uvedl v tiskové zprávě analytik ČSOB Jan Čermák.

Podle něj je současná debata o půjčce MMF poučná v tom, že dala českým politikům a médiím možnost okusit, jak vypadají současná politická jednání o dluzích v eurozóně a jakou roli v nich může hrát malá země jako je ta naše. Ukazuje se, že na hlas respektive na názor malé země se při současných jednání opravdu příliš ohledy neberou, a to ani v případě, kdy dotyčná vystupuje v pozici věřitele.

Slováci pod tlakem

„Děsivá je v tomto ohledu pak zkušenost našich sousedů Slováků, kteří pod tlakem souhlasili s příspěvkem do záchranného fondu EFSF, ovšem za cenu pádu proreformní vlády a vypsání předčasných voleb,“ řekl Čermák. Dodal, že málokdo navíc věří, že tento fond dokáže něco či někoho zachránit.  „Navíc Slovensku i EFSF byl snížen rating,“  uzavřel Čermák.

Zdroj fotografie: www.mozektevidi.net

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.