4:24 pm - Středa Červenec 18, 2018

První liga: přestřelka v Teplicích. Lafata vstřelil 19. gól sezóny

PRAHA, TEPLICE – Celkem deset branek viděli fanoušci v Praze a Teplicích v podvečerních zápasech 17. kola první ligy. V Edenu prohráli fotbalisté Bohemians 1905 s Jabloncem 1:2 a také na severu Čech se radovali ze zisku tří bodů hosté – Plzeň zvítězila v Teplicích 4:3.

Fotbalisté Plzně

V posledních čtyřech případech Plzeň vždy po pohárovém evropském vystoupení bodově v domácí soutěži zaváhala. Dlouho to na podobný scénář vypadalo také v Teplicích, kde srdnatě bojující domácí třikrát v duelu s mistrem vedli. Ani jednou však náskok neudrželi déle než pět minut a v závěru se hostům povedl dokonalý obrat.

Oba soupeři předváděli od úvodního výkopu skvělé ofenzivní představení, více nebezpeční byli v první půli domácí. Šance Čajiče ani Mahmutoviče gólem neskončily. Gólovou radostí neskončila ani háčkovaná šikuly Dolejše po půlhodině hry.

Přesto se Tepličtí vedoucí branky dočkali, z dorážky se ve 40. minutě prosadil Vondrášek – 1:0. Jenže hosté ještě do konce poločasu odpověděli, míč se po centru Pilaře dostal na penaltu proti noze Ďuriše a ten už věděl, co s míčem – 1:1.

Teplice vedli dvakrát i ve druhé půli

„Tohle mě hodně mrzí, že jsme nedokázali jít do kabiny s vedením 1:0,“ konstatoval po utkání v rozhovoru pro Sport1 kouč domácích Petr Rada, který předtím pořádně vyčinil hlavnímu sudímu a dostal se i do slovní přestřelky s kapitánem hostí Pavlem Horváthem.

I přesto ale jeho svěřenci měli šance, jak zápas ovládnout. Ve 48. minutě po podobné akci jako na druhé straně Ďuriš, skóroval i Vachoušek – 2:1. Vedení ale Severočechům vydrželo jenom pět minut – opět akce jako přes kopírák na druhé straně (tentokrát v podobě prvního gólu Teplic) – a Pilař vyrovnal na 2:2.

„Rozhodlo, že jsme vždy našli odpověď na domácí branky,“ měl jasno o klíči ke třem bodům kouč Plzně Pavel Vrba. V 76. minutě se totiž domácí potřetí dostali do vedení, Čech neudržel střelu Dolejše z 25 metrů a Mahmutovič míč poslal s přehledem do sítě.

Logo fotbalové Gambrinus ligy

Plzeň je dál ve hře o titul

Tentokrát ale trvalo čekání na hostující odpověď jen dvě minuty, Bakoš precizně zahraným trestným kopem nedal Grigarovi šanci – 3:3. Slovenský forvard pak o tři minuty později svým desátým gólem v sezóně poslal hosty do vedení 4:3.

Ti jej na rozdíl od žlutomodrých dokázali udržet až do závěrečného hvizdu. „Zápas měl vše, co si od něj mohli fanoušci přát. Musím uznat, že jsme byli nakonec šťastnějším týmem,“ dodal Vrba, kterého čeká s jeho svěřenci ve čtvrtek odveta 1. kola play off Evropské ligy na půdě Schalke.

Jablonec spasil opět Lafata

V souběžně hraném duelu v pražském Edenu dokázal vyhrát i další pohárový aspirant – Jablonec. Severočeský celek poslal do vedení už v 11. minutě Piták, hráči Bohemians ale nesložili zbraně a po hodině hry vyrovnal Vyhnal na 1:1.

Jenže tento stav do konce duelu nevydržel – Jablonec má totiž ve svém středu superkanonýra Davida Lafatu. Ten v závěru svým devatenáctým gólem v této sezóně zajistil hostům důležité tři body.

Jablonci tak nyní patří v tabulce 5. místo jen bod za Mladou Boleslaví (31 bodů). O další dva body více má třetí Plzeň (33). Ta ztrácí na druhý Liberec (37) čtyři body, vedoucí Sparta (43) si udržela po prvním jarním kole v čele ligy šestibodový odestup.

• Výsledky 17. kola první fotbalové ligy:

Bohemians 1905 – Baumit Jablonec 1:2 (0:1)
Branky: 59. Vyhnal – 11. Piták, 83. Lafata. Rozhodčí: Paták – Lhoták, Moláček. ŽK: Žižka, Abraham – Loučka. Diváci: 2199.

FK Teplice – Viktoria Plzeň 3:4 (1:1)
Branky: 40. Vondrášek, 48. Vachoušek, 75. Mahmutovič – 78. a 81. Bakoš, 45. Ďuriš, 53. Pilař. Rozhodčí: Matějek – Wilczek, Chytil. ŽK: Mahmutovič (Teplice). Diváci: 3350.