8:46 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Prsní implantáty firmy PIP praskají

Mezi ženami s prsními implantáty panuje strach a obavy, protože se zjistilo, že silikonové implantáty francouzského výrobce PIP nesou hrozbu pro jejich zdraví. Implantáty byly vyráběny ze zdravotně závadného průmyslového silikonu, což se ukázalo až v dnešních dnech. Kvůli jejich nízké ceny si je tak zakoupily ženy po celém světě.

Francouzská společnost PIP (Poly Implant Prothese) vyrábějící prsní implantáty čelí vyšetřování. Společnost zkrachovala poté, když se na veřejnost provalilo, že její implantáty jsou vyráběny se snahou nahradit zdravotnicky ověřený silikon za silikon pro průmyslové použití. Ženám tak hrozí, že jejich implantáty mohou prosakovat nebo i prasknout. Z tohoto důvodu francouzské úřady doporučují všem ženám implantáty ze svého těla odstranit. Ve Francii se navíc potvrdilo osm případů rakoviny prsu u žen, které měly implantáty od společnosti PIP.

Firma PIP své výrobky prodávala po celém světě. Používaly se jak pro plastické zvětšení prsou, tak rovněž jako náhrada prsou pro ženy, u nichž bylo nutné prsa odejmout kvůli zjištěnému nádoru. Vyvážely se také do České republiky, přičemž české úřady tvrdí, že výrobky byly zcela v pořádku. Distributor pro Českou republiku uvedl, že se k nám žádná vadná šarže nedostala. Celkem se po celém světě prodalo 300 tisíc implantátů, z toho největší množství implantátů (90 %) se prodalo v 65 zemích světa – především v západní Evropě a v Latinské Americe, kde je plastická chirurgie největším trendem. Mezi ženami se proto začala šířit panika.

Po zakladateli firmy se slehla zem. Jean-Claude Mas, dnes již dvaasedmdesátiletý bývalý řezník, založil firmu v roce 1991. Již v roce 2000 se začaly objevovat první připomínky ke kvalitě produktů firmy PIP. Ta od amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv obdržela dopis s varováním, že implantáty plněné fyziologickým roztokem jsou ředěné, mohlo by se tak jednat o skrytou vadu, která by mohla mít vliv na zajištění kvality implantátů.

I jeho známým se přeorientování od řeznictví k plastické chirurgii zdálo být dosti neuvážené. Neměl ani dostatečné lékařské vzdělání. Implantáty, které normálně stojí 1 200 eur, prodával za zlomek ceny, stály pouze 250 eur. Již cena ukazovala, že něco nebude v pořádku. Mas, který je odpovědný za výrobu zdravotně závadných prsních implantátů, je v Kostarice stíhán Interpolem za ohrožení zdraví. Pravděpodobně ze země nevyjel a ukrývá se.

Země s potencionálním rizikem

Největší pozor by si měly dát ženy z Argentiny, Brazílie, Kolumbie, Mexika a Venezuely. Dále mohou být ohroženy ženy z Nizozemí, neboť jedna nejmenovaná nizozemská firma odkoupila implantáty firmy PIP a prodávala je pod jménem M-implants. I když se ženám mohou zdát jejich implantáty v pořádku, problém se může ukázat později.

Umělé upravení prsou je například ve Venezuele častým dárkem rodičů jejich dcerám. Ročně zde dobrovolně u chirurga skončí až 40 000 žen. Venezuela proto nabídla všem ženám bezplatné odoperování nebezpečných implantátů od firmy PIP.

Jednou z žen, která si nechala upravit ňadra, je moderátorka Alexandra Correaová z Kolumbie. Snažila se dovolat svému chirurgovi, aby zjistila, zda její deset let staré implantáty jsou v pořádku. Její chirurg však na telefon nereagoval, a potom odjel na dovolenou. Podobný strach mají také další ženy, které zjistily, že jejich prsní implantáty mohou způsobit značné zdravotní riziko.

Ilustrační foto: Sxc.hu

Filed in: Francie, Komentáře

Comments are closed.