5:10 am - Pátek Říjen 19, 2018

V Řecku se opět protestuje proti úsporným opatřením

ATHÉNY – V Aténách se opět sešly stovky lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s úspornými opatřeními. Ty jsou nezbytné pro poskytnutí finanční pomoci zadluženému Řecku. Informuje o tom dnes internetový server athensnews.gr.

FOTO: Řecká vlajka, Zdroj: sxc.huSchválení úsporných opatření, které minulý týden prošlo řeckým parlamentem, je doprovázeno mohutnými protesty obyvatel. Dnešní demonstrace v Aténách a dalších řeckých městech se zúčastnily stovky lidí. Protesty svolaly řecké odbory.

Úsporná opatření, která mimo jiné počítají se snížením důchodů a minimální mzdy, jsou nezbytná pro poskytnutí finanční pomoci v podobě půjčky ve výši 130 miliard eur. Pomoc také počítá s odpisem 100 miliard eur z řeckých dluhů.

Eurozóna finanční pomoc Řecku nejspíš schválí 

V pondělí by se v Bruselu měli sejít ministři Eurozóny, aby jednali o konečné podobě pomoci. Je velmi pravděpodobné, že ministři dohodu schválí a Řecko zůstane členem Eurozóny. Dohoda je životně důležitá pro koaliční vládu premiéra Lucase Papademose, která musí 20. března splatit 14,5 miliard z řeckého dluhu.

Podle průzkumu řeckého deníku Ethnos by se necelých dvacet procent Řeků rádo vrátilo k řecké drachmě. Udržení eura si přeje sedmdesát šest procent obyvatel. Celých osmdesát procent Řeků si myslí, že za současné řecké problémy může neopatrné hospodaření předchozích vlád. Pouze  šest procent jako viníka označilo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond.

Zdroj fotografie: sxc.hu

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/18/recko-vlada-uspory-dluh/
http://www.regiononline.cz/2012/02/12/protesty-v-atenach/

Filed in: Evropa, Řecko

Comments are closed.