7:09 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Ve Španělsku protestují desetitisíce lidí

MADRID – Desetitisíce lidí se sešly v ulicích v Madridu a dalších španělských městech, aby protestovaly proti nedávno schválené reformě práce. Ta umožňuje snazší snížení mezd a propouštění zaměstnanců. Informuje o tom v neděli server Presstv.com.

Protesty v Madridu

Největší španělské odbory CCOO a UGT zorganizovaly v neděli protesty po celém Španělsku. Zapojilo se do nich celkem 57 měst a budou trvat celý den až do večerních hodin.

Jedná se o první velkou demonstraci proti nové konzervativní španělské vládě, kterou si Španělé zvolili v předčasných volbách před dvěma měsíci. Protestujícím se nelíbí schválená reforma práce. Podle konzervativní vlády je ale nezbytná pro ekonomický růst a snížení nezaměstnanosti.

Nezaměstnanost ve Španělsku je nejvyšší v EU

Nezaměstnanost skoro dvaceti tří procent obyvatel řadí Španělsko na první příčku před všechny ostatní státy v Evropské unii. Mladých lidí ve věku od 18 do 25 let je ve Španělsku bez práce dokonce více než padesát procent.

Plánovaná reforma, kterou vláda ministerského předsedy Maria Rajoye schválila 11. února, umožňuje španělským společnostem snadněji měnit rozvrh zaměstnanců, náplň jejich práce i mzdu. Španělé také mohou mnohem rychleji přijít o zaměstnání.

Španělskou ekonomiku silně zasáhla krize z roku 2008, což vedlo k výraznému úbytku pracovních míst. Podle expertů Španělsku hrozí, že v průběhu roku 2012 se opět dostane do recese. Navíc zvyšování státního dluhu nutí španělskou vládu provádět řadu úsporných opatření.

Zdroj fotografie: wikipedia.com

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/14/potresta-eu-spanelsko/
http://www.regiononline.cz/2012/02/11/spanelsko-odbory-zakonik-prace/

Filed in: Evropa, Španělsko

Comments are closed.