3:44 pm - Úterý Prosinec 11, 9218

Další protesty proti ACTA v Česku zatím nebudou

PRAHA – Demonstrace proti smlouvě ACTA se zatím v Česku nepřipravují, přestože další protesty se mají uskutečnit 25. února po celé Evropě. Pro Media Press Servis/ROL.CZ to v pátek uvedl místopředseda České pirátské strany (ČPS) Mikuláš Ferjenčík.Podle Ferjenčíka prozatím ČPS dosáhla přerušení ratifikačního procesu ACTA a tím zahájení veřejné diskuse o rizicích této mezinárodního dohody pro občanské svobody.

“Naší prioritou je teď navštěvovat různé debaty a fóra a vysvětlovat nebezpečí, která tato dohoda může představovat,” řekl místopředseda ČPS. Jak dodal, odpůrci ACTA nyní vyčkávají, zda Nečasův kabinet udělá prostřednictvím ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby další vstřícný krok. “Čekáme, jestli budeme pozvání ke kulatému stolu k diskusi a zjevných i skrytých rizicích ACTA,” konstatoval Ferjenčík.

Protesty v evropských městech proti ACTA 25. února iniciovala Rakouská pirátská strana. Cílem je přimět vládu ve Vídni reagovat podobně, jako to udělala vláda v Praze.

Veřejnost už dala nesouhlas najevo

O uplynulém víkendu proti mezinárodní dohodě protestovaly v evropských městech desetitisíce odpůrců. Například v Mnichově se sešlo asi 16 tisíc lidí a v Praze zhruba 2 tisíce demonstrantů.

ACTA má omezit šíření nelegálních kopií a padělků. Netýká se jen filmových a hudebních děl, ale i napodobenin léků, značkového oblečení nebo elektroniky. Část internetové komunity podezřívá nadnárodní firmy, že jejím prostřednictvím chtějí ovládnout internet.

Dohodu loni v říjnu podepsaly Spojené státy, Austrálie, Kanada, Japonsko, Maroko, Nový Zéland, Singapur a Jižní Korea. Letos v lednu se k nim připojilo dvaadvacet z 27 zemí Evropské unie včetně Česka. Po protestech pozastavilo několik zemí její ratifikaci, mezi nimi i Česká republika, Polsko, Bulharsko a Lotyšsko.

Zdroj: Media Press Servis/ROL.CZ/Ivan Jemelka
Zdroj fotografie: www.pirati.cz

Filed in: Česko, Společnost

Comments are closed.