7:08 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Protestní demonstrace Přátel Srbů na Kosovu

PRAHA – Protestní demonstraci k výročí „Uloupení Kosova Srbsku“, svolala společnost „Přátelé Srbů na Kosovu“. Demonstrace proti „loupeži za bílého dne“ má začít v pátek 17. února v 16 hodin na Václavském náměstí u sochy patrona české země. Region Online CZ o tom informoval poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD).

„Každoročně 17. února pořádáme protestní demonstraci proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti tzv. republiky Kosovo,“ uvádí organizátoři na pozvánce. Současně upozorňují na to, že představitelé Kosova jsou spojeni s organizovaným zločinem, o čemž hovoří i Martyho zpráva, kterou projednala Rada Evropy. Zároveň ovšem organizátoři protestu konstatují, že k řádnému následnému vyšetření zločinů, na které zpráva upozorňuje, stejně nedošlo.

Od ukradení Kosova Srbsku uplynuly 4 roky, říká poslanec

„Tuto akci pořádáme každoročně, vždy ve stejný den a ve stejnou hodinu už čtvrtým rokem,“ řekl pro Region Online Jaroslav Foldyna, který je jedním ze spolupořadatelů akce a čestný předseda občanského sdružení „Přátelé Srbů na Kosovu“.  Dodal, že protestují proti jednostranné separaci srbského Kosova.

Organizátoři nepočítají s velkým množstvím účastníků. „V tuto chvíli to ani není rozhodující,“ konstatuje Foldyna.  Důležitá podle něj není masovost akce, ale především připomínka toho, že se ve světě neustále probíhají protesty proti porušení mezinárodního práva v případě odtržení Kosova.

 Václavské náměstí je podle Foldyny místo, kde prochází spousta lidí, z nichž je řada cizinců. „Hlavně mladí tomu věnují pozornost,“ konstatuje poslanec.  Už tradičně se podle něj jedná o smíšené shromáždění, na němž jsou zastoupeni jak Češi, tak i Srbové. „Zejména je ale zajímavé vidět, jak dojati jsou Srbové, kteří tu jsou třeba na dovolené a najednou zjistí, že v samém centru Prahy je demonstrace, která dokazuje, že se na křivdu vůči nim nezapomnělo,“ vzpomíná Jaroslav Foldyna na předchozí ročníky

Nechceme, aby se zapomnělo, že Srbové žijí ve své zemi jako v ghettu

Jaroslav Foldyna zároveň připomněl, že Češi jako národ, který v roce 1938 také přišel porušením smluv o své pohraničí, by neměl zapomínat, jaké jsou důsledky soudobých „Mnichovských dohod“.  „A toto setkání je přímý vzkaz, že mezinárodní společenství a Albánci se dopustili loupeže za bílého dne a teď dělají, že už to není loupež.

Domnívají se, že každý rok, každý den oslabuje to poselství spáchané loupeže,“ říká poslanec.  Svým postojem chce podle něj sdružení připomenout široké veřejnosti, že na území vlastního Kosova žijí Srbové, kteří jsou jako v ghettu. „V obci, kde žilo 25 tisíc Srbů, jich dnes zůstalo posledních 600,“ dodává rozhořčeně.

Dalším problémem je podle poslance až 90 procentní nezaměstnanost mezi Srby. „Sedí tam dnes, stejně jako včera a budou tam tak sedět i zítra,“ dodává s hořkostí. Práci podle něj nedostanou. Při životě je drží podle Foldyny jen síla víry v Boha. Mají sice deklarovaná práva, ale ne skutečná.

Když se Srbové vrátí domů, jsou vypalováni nebo přepadáni

Ze strany mezinárodního společenství zazněla výzva, aby se Srbové vrátili domů, do Kosova. „Jenže když se vrátili, tak jim „sousedé“ vypálili seníky nebo ukradli traktor či jiné zařízení, nebo byli oni sami přepadeni,“ líčí Foldyna pro Region Online CZ zážitky ze své nedávné návštěvy Kosova. „Není to prostě normální stav,“ dodává.

Kosovský stát podle poslance nemá vlastní ekonomiku, ale je sanován z mezinárodního rozpočtu. Má dohlížecí policejní sbor. Americký velvyslanec prý přes mobilní telefon volí prezidenta a ovládá parlament. „Je to prostě tragisměšná země“, konstatuje Foldyna. Utlačování srbských práv přirovnává poslanec k potlačování židovských práv nacistickým protektorátem. „Naše setkání je tak o tom, aby se na křivdu spáchanou mezinárodním společenstvím nezapomnělo,“ dodává Foldyna na závěr.

Grafika: o.s. Přátelé Srbů na Kosovu

Filed in: Česko, Pozvánky na akce

Comments are closed.