12:16 pm - Středa Říjen 17, 2018

ČSSD navrhuje, aby zaměstnanci měli placené přesčasy

PRAHA – Poslanci ČSSD Jeroným Tejc a Jan Chvojka předložili novelu zákoníku práce a zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Jejím cílem je odstranit povinnost odpracovat přes čas 150 hodin za rok zdarma.

Poslanec Jeroným Tejc

Šéfov poslanců ČSSD Tejcovi nesouhlasí s neplacenými přesčasy zaměstnanců

„Povinné odpracování 150 hodin práce přes čas bez nároku na jakoukoli mzdu. Takový bič na zaměstnance připravila vláda Petra Nečase v novele zákoníku práce, platné od 1. ledna 2012,“ uvádějí poslanci Jeroným Tejc a Jan Chvojka (oba ČSSD) v prohlášení zaslaném portálu RegionOnline.cz. Pro členy bezpečnostních sborů povinnost práce zdarma platí už od roku 2007.

„Nečasova vláda nejdříve plošně seškrtala zaměstnanecké platy, aby zaměstnancům následně ještě více ztížila sociální situaci a donutila je pracovat 150 hodin zadarmo!“ uvádějí sociální demokraté. Opatření považují za šikanózní. Je podle nich v přímém rozporu s úmluvou Mezinárodní organizace práce. ČSSD již v létě 2009 podala proti úpravě zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů ústavní stížnost, která byla v loňském roce na podzim zamítnuta.

Je to námět k zamyšlení, řekla Navrátilová

Sociální demokraté navrhují novelu zákoníku práce, podle které by mělo být možné sjednat mzdu již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Navrhovanou změnou zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů chtějí docílit toho, aby ve služebním příjmu bylo zahrnuto 150 hodin přesčasové práce v kalendářním roce, v nichž byla konána služba v době vyhlášení krizového stavu – tedy stavu nebezpečí, nouzového stavu či stavu ohrožení státu.

Vládní koalice ani její jednotlivé strany o návrhu ještě nejednaly. Místopředsedkyně Věcí veřejných  Dagmar Navrátilová pro RegionOnline.cz uvedla, že návrh nechce šmahem zamítnout, ale ani mu vyjádřit podporu, protože poslanecký klub o něm ještě nejednal. „Každopádně je to přinejmenším námět k zamyšlení,“ řekla.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.