10:26 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Za přepadení auta s 80 miliony padly tresty

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Krajský soud v Českých Budějovicích vynesl ve čtvrtek rozsudek v případu loupežného přepadení auta bezpečnostní agentury s 80 miliony korun. K loupeži došlo před více než čtyřmi roky u Ševětína na Českobudějovicku. Každý z dvojice obžalovaných dostal 11,5 roku vězení. O případu píše agentura Media Press Servis/ROL.CZ

Ilustrační foto

Krajský soud uznal oba muže vinnými ze zvlášť závažného zločinu loupeže ve formě spolupachatelství. Původně soud vynesl rozsudky už loni v srpnu, ale oba muži – obžalovaní Daniel Ch. (39) a  Erik C. (35), se proti verdiktům několikrát odvolali.

Loupež bez zranění

Případ se stal 3. října 2007 po půlnoci, kdy dva ozbrojení lupiči přepadli vozidlo bezpečnostní agentury u silnice mezi Neplachovem a Ševětínem na Českobudějovicku. Posádku připoutali ke stromu a z vozu ukradli peníze a ceniny. Nikoho při tom nezranili.

Oba muži vozidlo bezpečnostní agentury zastavili poblíž motorestu Švamberk a nezjištěným způsobem zakouřili kabinu auta. Poté přistoupili ke straně spolujezdce maskovaní v černých kombinézách a s kuklami na hlavách. Pod pohrůžkou střelné zbraně donutili spolujezdce vystoupit. Jeden z nich usedl do vozu místo něho a se zbraní v ruce přiměl řidiče poodjet a vozidlo odstavit na odbočce na vedlejší silnici. Tam ho donutil vystoupit.

Připoutali je a auto zapálili

Lupiči řidiče i jeho kolegu připoutali kovovými pouty ke stromům. Řidiče poté odpoutali a stále pod hrozbou zbraní ho donutili otevřít pomocí přístupového kódu prostor pro zásilky. Peníze z tržeb supermarketů Makro, Globus a Interspar přeložili do připraveného vozidla, řidiče znovu připoutali ke stromu a dodávku i s částí zbylých peněz a stravenek se pokusili zapálit.

Loupežné přepadení oznámila centrála bezpečnostní agentury poté, co se jednomu z přepadených podařilo uvolnit z pout a kontaktovat zaměstnavatele. Lupiči způsobili podle obžaloby škodu ve výši nejméně 80 milionů korun.

Nebyli brutální

Obvinění byli od 21. prosince 2009 ve vazbě. Původně oběma mužům hrozil až patnáctiletý  trest odnětí svobody. Soud ale neuložil tresty v horní hranici, neboť i podle přepadené osádky lupiči nejednali brutálně. Kromě odnětí svobody uložil soud oběma také propadnutí majetku získaného trestnou činností . Oba obžalované soud zavázal k náhradě škody.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ/ René Kekely 

Zdroj fotografie: www.flickr.com/Francois Schnell

 

Filed in: Jihočeský kraj

Comments are closed.