2:48 am - Sobota Říjen 20, 2018

Přemysl Sobotka: Nedovedu si svůj život představit bez politiky

PRAHA – Přemysl Sobotka je na naší politické scéně již od roku 1989. V rozhovoru pro Media Press Servis ROL.CZ uvedl, že už si život bez politiky nedokáže představit. Pro někoho možná nenápadný, přesto byl několik let předsedou Senátu. Dnes má ambici stát se prezidentem Česka.

Po církevních restitucích rozděluje vládu znovu evropská měnová unie. Jak se vlastně díváte na obě témata vy?

Církevní restituce jsou nutné, jsou vlastně jednou z posledních existujících nenapravených křivd z dob komunistického režimu. Je to prosté. Co bylo ukradeno, musí být vráceno. Církevními restitucemi se navíc odblokuje majetek mnoha obcí, které s ním dosud nemohly nakládat. Náklady na restituce se mohou zdát jednorázově velké, ale celkově to naší společnosti přinese výhody, včetně odluky církve od státu.

A evropská měnová unie?

Evropská měnová unie je strašně komplikované téma. Je to téma politické, ale i výsostně odborné. Já se domnívám, že budoucnost Evropské unie je v rozpočtové ukázněnosti, ve znovuobjevení faktu, že utrácet je možné jen to, co se vydělá. Doufám také, že v současnosti už padají mýty o tom, že všichni se mohou mít jen a jen dobře, bez ohledu na výkony.

Prezident Václav Klaus vyhlásil, že není ochoten dokument o evropské měnové unii podepsat. Jak byste postupoval vy jako kandidát na prezidenta republiky?

Jsem přesvědčen, že není ku prospěchu diskuse mezi politiky i odborníky dopředu něco deklarovat. Já osobně neznám podrobně obsah smlouvy o evropské měnové unii, neznám podmínky účasti států, které nemají euro. Neproběhla dosud, pokud vím, oficiální jednání o variantách a možnostech naší případné účasti. Bez toho všeho je těžké něco dopředu prohlašovat.

Stále více se mluví o bankrotu Řecka.  Měla by EU Řecko i nadále zachraňovat?

Myslím, že je na čase přiznat, že EU víc než samotné Řecko zachraňuje pohledávky evropských bank v Řecku. Ale dokud nějaká významná banka v Evropě nezaplatí pádem za špatné rozhodování a špatně rozložené portfolio dluhopisů, dluhové krize se nezbavíme. Dluhy řešíme vršením dalších dluhů. To je cesta do pekel.

Měla by také podle vás Česká republika dát peníze do záchranného fondu?

Je těžké a nesprávné se rozhodovat, dokud nemáte v rukou všechna pro a proti. Politicky ovšem je myslím zřejmé, že Česká republika by měla snahu o rozšíření záchranného fondu podpořit. Jinou otázkou je, kolik peněz do něj dát, jakou formou a s jakými zárukami.

Česká republika by měla půjčit  MMF  38 miliard korun, jak dnes vyhlásil Miroslav Kalousek.

Odmítnout pomoc eurozóně prostřednictvím půjčky MMF nepovažuji za správné. Vláda schválila takovou výši půjčky, která neohrozí stabilitu českých devizových rezerv. Mám trochu obavy, zda celý projekt na záchranu eurozóny bude úspěšný. Ostatně i kancléřka Merkelová již signalizuje, že se původní eurozóna nemusí udržet.

Jaký je váš  názor na placení školného na vysokých školách?

Studium na vysokých školách není zadarmo. Dosud se náklady na vysoké školy hradily ze státního rozpočtu. To vysoké školy poškozuje a podvazuje. Zavedení školného jim umožní stát se skutečným subjektem vlastního statutu a hospodaření. Argument, že sociálně slabí nebudou moci studovat, je falešný. Školy bezesporu vypíší prospěchová stipendia, garance pro chudé studenty přináší i stát. Zavedení školného podporuji.

Co byste dělal, kdybyste nebyl v politice?

Nedovedu si zatím svůj život bez politiky představit. Jsem v ní nepřetržitě od roku 1989 a doufám, že stále mám co říct. Neřeším otázku, co bych dělal, kdybych v politice nebyl. Ale kdybych nebyl, tak bych byl určitě lékařem, ten titul mi nikdo nevezme. Řeším ale, co dělat, aby moje politická činnost dál měla smysl.

Zdroj: Media Press Servis ROL.CZ
Zdroj fotografie: www.premyslsobotka.cz

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.