8:47 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

V Praze 7 bude referendum proti předražené radnici

PRAHA – Přípravný výbor občanské iniciativy „Referendum proti předražené radnici“ již posbíral potřebný počet podpisů, aby zastupitelstvo muselo referendum vyhlásit. Řekl to ve čtvrtek  pro ROL.CZ iniciátor referenda Jan Čižinský (KDU-ČSL). 

Občané Prahy 7 mezi sebou sehnali přes 3600 podpisů během rekordních mrazů, hustého sněžení i jarních prázdnin. Sbírání podpisů do rezervy přesto  dále probíhá. Jedná se pouze o první krok a dílčí úspěch. Tou opravdovou výzvou bude samotné referendum. „Musí nás přijít 35 %, abychom dosáhli svého!“ upozorňuje Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Praha 7 postupuje špatně

 „Stávající záměr pořídit novou radnici za více než 750 milionů (bez DPH) bez nákladů na stěhování a splácení úvěrů je naprosto mimo realitu. Koalicí zvažované projekty (Merkurie a Argentinská hvězda B) jsou nevhodné z hlediska dopravní dostupnosti. Záměr pronajímat v nové budově nebytové prostory je v ostrém kontrastu se stávajícím hospodařením s nebytovými prostory v Praze 7. Na oko vyrovnaný rozpočet je ve skutečnosti sanován dalšími a dalšími rozprodeji obecního majetku,“ říká zastupitel Jiří Hejnic za TOP 09.

„Praha 7 postupuje špatně. Nejprve by měla být zpracována studie o koncepci MČ Praha 7 a z ní vyplynout urbanistická studie. Pak musí proběhnout architektonická soutěž a teprve poté výběrové řízení,“ připomíná Kateřina Vídenová z iniciativy Letná sobě!.

Prodej pozemku je nesmysl 

Vyvolat referendum je velmi obtížné. Občané Prahy 7 měli silný zájem referendum podpořit a to by měl být velký signál pro koalici ODS a ČSSD zahájit věcný dialog. „Bohužel dosavadní kroky tomu neodpovídají. Starosta Marek Ječmének investuje peníze do právních studií o přípustnosti referenda a jeho koalice navrhuje prodej takzvaného Holešovického trojúhelníku, což je jeden z posledních cenných pozemků, kde dříve radnice stála,“ říká Jakob Hurrle z iniciativy Praguewatch.

„Prodej tohoto pozemku je ekonomickým nesmyslem. Ze stávající nájemní smlouvy plyne zisk 5 milionů ročně, což znamená, že Praha 7 získá prodejní cenu v horizontu 20 let a pozemek jí zůstane ve vlastnictví,“ říká zastupitel Ondřej Mirovský ze Strany zelených.

Podpora primátora

Organizátoři referenda se těší podpoře primátora Bohuslava Svobody a snaží se, aby na pondělní zastupitelstvo přišlo co nejvíce občanů. Zastupitelstvo se koná v pondělí 27. února od 15 hodin a organizátoři předají starostovi podpisové archy, které zastupitelstvo k vyhlášení referenda přiměje.

Zdro:j MDPS/Pavel Veselý

Zdroj fotografie: praha.eu

Filed in: Česko

Comments are closed.