2:07 am - Neděle Říjen 21, 2018

„Pražské módní salony 1900 – 1948“ jako připomínka starých časů

PRAHA – V pražském Uměleckoprůmyslovém museu probíhá výstava Pražské módní salony 1900 – 1948, na níž je k vidění tvorba těch nejlepších oděvních závodů a soukromých salonů, které oblékaly českou vyšší společenskou třídu, známé osobnosti, předválečnou honoraci i herecké hvězdy prvorepublikových filmů. Expozici je možné navštívit až do 29. dubna.

Prohlédnout si můžeme soubor osmdesáti oděvů pocházejících z pětatřiceti krejčovských firem, a to jak těch nejluxusnějších, tak středních a malých. Jejich tvorba je dokladem toho, že tehdejší krejčovské řemeslo splňovalo jak zákazníkovy nároky na kvalitu a dokonalé zpracování, tak na aktuální trendy, které k nám přicházely především z Francie a Anglie. Jména jako Podolská, Rosenbaum, Roubíčková nebo Bárta byly zárukou, že každý kostým, šaty nebo sako budou originálem, který vydrží věky.

Výstava je rozdělena na dvě části podle období. První část představující období 1900 – 1918 je umístěna v hlavní vitríně v sále Příběh vlákna ve stálé expozici UPM, druhá část spadající do let 1918 – 1948 je umístěna ve Výstavním sále.

Sešněrovaný přelom století 

Procházíme-li první částí expozice, můžeme se na vlastní oči přesvědčit, že takové dámské plesové šaty z konce 19. století byly malým uměleckým dílem a rozhodně si je nemohl dovolit každý.

Současně se šaty si můžeme prohlédnout i vyšívané ložní prádlo, ubrusy, prostírání, různé vzory paličkovaných krajek, dobově oblečené panenky i překrásný slonovinový slunečník. Kdo má zájem, může nahlédnout i do šuplíků s fragmenty daleko starších látek z raného i pozdního středověku, které člověka překvapí sytými barvami a rozmanitými vzory.

Rozverná dvacátá léta

Druhá polovina výstavy nás zavede do uvolněných dvacátých a elegantních třicátých a čtyřicátých let. K vidění jsou jak rozverné šaty ve stylu charleston nebo elegantní plesové toalety, tak dámské kostýmy nebo pánský smoking. Kdo má čas, může se posadit a podívat se na dokument sestříhaný ze zdrojů Národního filmového archivu.

Na stěnách visí fotografie modelek předvádějících šaty podle návrhů Mimi modelového domu nebo Národního domu Schiller. Uvidíme i Adinu Mandlovou sklánějící se nad Oldřichem Novým v šatech od Hanny Podolské.

Zajímavé přednášky

U příležitosti této výstavy vyšla i obsáhlá publikace s bohatými ilustracemi, která mapuje zajímavé osudy majitelů salonů napříč historickými událostmi. Muzeum pořádá i komentované prohlídky s kurátorkou výstavy PhDr. Evou Uchalovou, které jsou naplánovány na 21. 2., 20. 3. a 17.4.

Na programu jsou i tři doprovodné přednášky: Pražská salonní fotografie 1900 – 1948 se koná 28. 2., Reklama a móda první republiky je přichystána na 27. 3. a poslední přednáška Od Poitiera ke Grés – Pražské modelové zakázkové domy – haute couture připadá na 10. 4.

Zdroj: upm.cz
Zdroj fotografie: flickr.com/quinet

Filed in: Kultura, Výstavy

Comments are closed.