10:40 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Praha hledá místo pro nafukovací halu pro bezdomovce

PRAHA – Praha hledá místo, kde by mohla stát nafukovací hala pro bezdomovce. Tam by mohli přebývat ve velkých mrazech. Halu dostalo město darem, ale její provoz nebude laciná záležitost.

Zatím v metropoli prověřují  patnáct lokalit. Místo pro halu by mělo být zasíťované, dostupné a vzhledem k velikosti haly by měl být povrch pozemku zpevněný nebo alespoň srovnaný.  Hala by měla stát na okraji Prahy. V  hale na ploše zhruba 800 čtverečních metrů může nocovat až 120 lidí bez domova. Městu ji věnoval jablonecký podnikatel a majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek.

„V současné době prověřujeme lokality a zjišťujeme i výši nákladů na realizaci tohoto projektu,“  uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Kubický. Hala by měla stát na okraji Prahy.

Město nepostaví halu za každou cenu

Nafukovací hala řeší jen krizovou situaci v mrazech, ale neřeší problém budoucna. „Záměrem města není za každou cenu halu postavit. Pokud budou vyhlášená krizová opatření a budou mrazy pod minus deset stupňů více než tři dny za sebou s prognózou setrvalejšího stavu, pak budeme váhat,“ informoval náměstek Kubický a připomněl, že Praha má pro normální počasí dostatečný počet míst.

Kubický uvedl, že záměrem města není centralizovat lidi bez přístřeší na jedno místo. Za tímto účelem město připravuje i koncepci bezdomovectví.

Provoz haly bude stát statisíce

„Z celkového počtu bezdomovců žijících v hlavním městě pouze čtyřicet procent pochází z Prahy. Cílem je tedy nalézt kompromisní řešení, které by vytvářelo podmínky pro pomoc lidem bez přístřeší k návratu do normálního života a na druhou stranu eliminovalo razantní nárůst mimopražských bezdomovců,“ konstatoval Kubický.

Provoz  haly nebude laciný.  Jenom její postavení a posléze demontáž přijde na půl milionu korun.  Vybavení haly pak dalších 699 tisíc korun a za měsíční provoz město zaplatí 1,3 milionu korun. Další náklady půjdou na elektřinu, vodu a odpad.

Zdroj: praha.eu

Zdroj fotografie: sxc.hu 

Filed in: Česko

Comments are closed.