4:05 pm - Pátek Říjen 19, 2018

Podle poslankyň chybí v médiích pozitivní zprávy

PRAHA – V médiích chybí pozitivní zprávy. Shodli se na tom poslankyně a poslanci sněmovní komise pro rodinu a rovné příležitosti s představiteli Českého rozhlasu a České televize. Ti informovali komisi o tom, jakým způsobem média veřejné služby prezentují současnou rodinu.

Poslankyně Jaroslava Wenigerová

Poslankyně Wenigerová: V médiích je málo pozitivních zpráv

Celkem 5 až 7 % tvorby je ve vysílání dvaceti stanic Českého rozhlasu věnováno tématu rodiny a rovných příležitostí. Poslankyním a poslancům sněmovní komise pro rodinu a rovné příležitosti to řekl generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan. Radiožurnál reaguje na aktuální témata v oblasti – informuje o mezigenerační solidaritě, střídavé péči nebo třeba návrzích na transformaci ústavní péče. Některé jiné stanice Českého rozhlasu mají přímo specializované pořady. Třeba Český rozhlas 6 pravidelně vysílá Hovory o vztazích (dříve Hovory o rodině) nebo Hovory na Bělidle věnované genderovým tématům.

Šéfdramaturgyně a manažerka České televize Alena Müllerová představila televizní pořady, které se rodině věnují, včetně těch, které se na obrazovkách brzy objeví. ČT chystá například seriál Ententýky, který by měl osvětovou a zároveň vtipnou formou pojednávat o dětech a rodině. V přípravě je též pořad o rodině inspirovaný někdejším seriálem o kuchaři Svatopluku Kuřátkovi, kdy diváci interaktivní formou domýšleli, jaké by bylo špatné a jaké dobré řešení konkrétní zápletky. Téma rodiny se objevuje i v mnoha stávajících pořadech České televize. Třeba v pásmu Sama doma nebo v Třinácté komnatě, kde je na příběhu slavné osobnosti ukázán nejen problém, ale i jeho řešení.

Pořady by měly hledat společnou řeč škol a rodin

„Potřebné jsou pozitivní zprávy, které v médiích chybí,“ uvedla poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS). Duhan jí dal za pravdu. „Lidé jsou hladoví po dobrých zprávách,“ řekl. Rút Kolínská, která je organizátorkou činnosti mateřských center, seznámila komisi s vlastní zkušeností. „Když nabídnu médiím pozitivní zprávu, nenacházím odezvu,“ řekla. Poslanec Jan Čechovský (ODS) dodal, že jedním z důsledků především negativních zpráv a  nedostatečného důrazu na důležitost rodiny je i to, že 41 % dětí se rodí mimo manželství.

Podle poslankyně Vlasty Bohdalové (ČSSD) by byly přínosné pořady, které by pomáhaly spolupráci školy a rodiny. Rodiče s učiteli totiž mnohdy neumějí najít společnou řeč, neměli by ale přitom být v nepřátelském vztahu. To si myslí i předsedkyně komise Helena Langšádlová (TOP09). Učitelé a rodiče by podle ní měli být spojenci. Poslankyně Věcí veřejných Dagmar Navrátilová (VV) řekla, že jí vadí násilí na televizních obrazovkách, které se objevuje i v pořadech pro děti. Podle slov Mülerové Česká televize pořady hlídá, horší to je ale u komerčních televizí. „Tam je nutné, aby rodiče hlídali, na co se jejich děti dívají,“ řekla Wenigerová.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.