8:46 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Potrestá Evropská unie i Španělsko? Proslýchá se, že ano

BRUSEL/MADRID – Evropská unie pravděpodobně do května přijme opatření proti nové španělské vládě kvůli tomu, že před regionálními volbami plánovanými na příští měsíc brzdí zavedení úsporných kroků.

Jeden z úředníků ze španělské vlády však sdělil, že administrativa dělá, co může, aby snížila rozpočtový schodek a že EU toto úsilí podporuje.

EU údajně zvažuje sankce proti Španělsku

Konečné rozhodnutí o přijetí případných opatření proti Španělsku je zatím v nedohlednu, nicméně Evropská komise se domnívá, že nová španělská vláda nadhodnocuje údaje o schodku rozpočtu za rok 2011 tak, aby data v letošním roce vypadala lépe.

Další výhradou ze strany EU je fakt, že Španělsko také dostatečně rychle neřeší zhoršující se stav veřejných financí v roce 2012. Tím země riskuje, že se zhorší též její dlouhodobý hospodářský růst. Uvedli to tři vysocí úředníci unie.

Na otázku, zda evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn zakročí a doporučí „sedmadvacítce“, aby přijala sankce proti Madridu, jeden z úředníků odpověděl, že „je to velmi pravděpodobné“.

„Neznamená to, že chceme. Avšak pokud je zde odchylka, a je to téměř nevyhnutelné, pak budeme muset,“ dodal úředník, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Zdroj fotografie: sxc.hu

Filed in: Evropa, Španělsko

Comments are closed.