2:45 am - Sobota Říjen 20, 2018

Poslanci požádali ministerstvo kultury o přehodnocení transformace Státní opery

Petiční výbor vyslechl petici proti transformaci Státní opery

Petenti nesouhlasí s transformací Státní opery

PRAHA – Petici za zachování operního a baletního souboru samostatné Státní opery vzal na vědomí sněmovní petiční výbor s tím, že ji považuje za důvodnou. Výbor zároveň požádal ministerstvo kultury, aby vyhodnotilo dosavadní spojení opery s Národním divadlem a do 31. května informovalo petiční výbor.

Od počátku roku je Státní opera sloučena s Národním divadlem. S tím nesouhlasí petenti, kteří se na poslance obrátili s peticí za zachování operního a baletního souboru samotné Státní opery. Za hlavní důvod transformace obou scén někdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP09) označil snahu o účelné vynakládání finančních prostředků. Na veřejném slyšení v rámci petičního výboru ale ředitel sloučených scén Ondřej Černý uvedl, že hospodaření za rok 2011 bylo dobré. „V tom vidím rozpor, když důvodem sloučení scén bylo údajně špatné hospodaření,“ řekl poslanec Vladimír Koníček (KSČM).

Zástupce petentů a odborář Petr Pergl uvedl, že veřejnost je matena tím, že značka Státní opery zůstane za současného stavu zachována. „Nepřevzal bych vedení nad Státní operou, pokud bych nevěděl, že ji dlouhodobě zachráním,“ řekl Černý.

Náměstek ministerstva kultury Radek Zdráhal uvedl, že transformace se netýká jen Státní opery, ale i Národního divadla. Ministerstvo kultury podle jeho slov navýší platy zaměstnanců o sto miliard korun, aby odpovídaly standardu jejich profese. „Chceme využít maximálního potenciálu Státní opery,“ dodal Zdráhal. Podle Černého bylo sloučení scén „jediným správným řešením“.

Poslankyně ministerstvo nepřesvědčilo

„Pojem jediné správné řešení mě děsí. Nepochopila jsem důvod spojení, ačkoli  jsem už vyslechla plno argumentů z obou stran. Vyzývám ministerstvo, aby Státní opera byla opět samostatná – dokud nevzniknou nenávratné škody,“ reagovala poslankyně Ivana Levá (KSČM).

Pro rozdělení obou scén se vyslovila také místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová (VV), která je stejně jako Levá členkou sněmovního podvýboru pro kulturu. Na podvýboru podle jejích slov poslanci v minulosti vyslechli argumenty někdejšího ministra Bessera, který drtivou většinu z nich nepřesvědčil. K úsporám podle ní nemůže vést vznik molochu, i když s navýšením platů umělcům souhlasí.

„Rozhodnutí je výlučně pod hlavičkou ministerstva kultury, věřím, že se nová ministryně Hanáková seznámí s argumenty, které jsem jí předala,“ uvedla Klasnová.

Zdroj fotografie: RegionOnline.cz

Filed in: Politika, Z parlamentu

Comments are closed.