3:44 pm - Sobota Prosinec 11, 0427

Drábová a Pačes nastoupili do čela poradní skupiny pro energetiku

PRAHA – V čele poradní skupiny pro novou Státní energetickou koncepci ČR usedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a profesor Václav Pačes, předseda Učené společnosti ČR.

Do funkce je v pondělí uvedl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Kuba.


Novou komisi čeká spousta práce

„Paní předsedkyně Dana Drábová je renomovaným odborníkem v oblasti jaderné energie a pan profesor Václav Pačes už působil v Nezávislé energetické komisi. Proto si velice cením toho, že oba přijali mou nabídku a usednou v sestavené poradní komisi,“ uvedl při té příležitosti Kuba na adresu obou osobností.

Václav Pačes byl předsedou Nezávislé energetické komise, která posuzovala pro vládu budoucí energetické potřeby země v letech 2007 až 2008. Na jejím základě vznikl návrh energetické koncepce v roce 2009. Po několika letech odkladů nyní přišel ministr Kuba s novou vizí možných variant Energetické koncepce ČR, kterými se bude zabývat nově ustavená poradní komise.

„Očekávám od ustavené poradní komise nadhled nad novou energetickou koncepcí bez známek jakékoli ideologie,“ řekl na rozjezd práce nové komise ministr Kuba.

Celkový přínos Státní energetické koncepce musí být podle něj dlouhodobý, řádově desítky let. Jejím cílem proto bude podpora ekonomiky, stabilizace cen energie a v neposledním řadě zabezpečení energetických potřeb ČR.

Uhlí, obnovitelné zdroje, jaderná energetika…

Jedním z problémů, které bude muset komise vyřešit, je prolomení územních limitů těžby uhlí. Podle Kuby musí být v koncepci jasně stanoveno, jak se tuzemské zásoby uhlí v příštích letech budou využívat v teplárenství a dalších oblastech.

MPO ČR  počítá též v rámci přípravy nové energetické koncepce – na základě závazků vůči EU – se zvýšením podílu elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů ze současných zhruba sedmi procent na 13 procent. Obnovitelné zdroje energie však musí podle ministra ekonomicky obstát a nezvyšovat dále ceny energií.

Koncepce by měla také podle ministra stanovit mírný přebytek výroby elektřiny v ČR nad spotřebou, který by sloužil pro potřeby a stabilitu české ekonomiky.

„Jedna z možných variant, které MPO zvažuje, je kromě plánované výstavby dvou nových jaderných bloků v Temelíně ještě jeden další v Jaderné elektrárně Dukovany. Podíl jádra na výrobě elektřiny by díky tomu za 20 až 25 let vzrostl z nynějších 30 procent na více než polovinu,“ uvedl ministr Kuba.

Koncepce nabírá spoždění

Vláda měla původně dlouhodobou energetickou koncepci posoudit do konce loňského roku. Schválení tohoto strategického materiálu se ale oddaluje již několik let. Nový dokument by pak měl být hotov do konce června.

Poradní skupina pro Státní energetickou koncepci ČR:
Ing. Dana Drábová, Ph.D.
Prof. Ing. Pavel Noskievič, CSc.
Ing. Radek Škoda
Ing. Vladimír Štěpán
Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc
Ing. Jan Procházka
RNDr. Vladimír Wagner CSc.
Václav Cílek, RNDr. CSc.
Hynek Beran — tajemník

 Zdroj fotografie: MPO.cz

Filed in: Byznys, Česko

Comments are closed.