2:08 am - Úterý Říjen 16, 2018

Popálená Natálka už nastoupila do školky

VÍTKOV – Asi měsíc poté, co Nejvyšší soud zamítl odvolání čtyř útočníků, kteří v roce 2009 z rasových důvodů zaútočili zápalnými lahvemi na dům romské rodiny ve Vítkově, nastoupila popálená Natálka do školky. Její adaptace probíhá velmi dobře. Informoval o tom v pondělí deník Právo.

Ilustrační foto

Mateřskou školu navštěvuje Natálka od začátku ledna v Budišově nad Budišovkou, kam se její rodiče přestěhovali.

Deník informoval, že do školky byla Natálka přijata už v polovině minulého roku, pravidelně sem ale začala docházet až v lednu letošního roku. Jak řekla pro Právo její maminka, na podzim se musela podrobit několika operacím. Do školky se vždycky těší, zatím tam ale nemá žádné kamarády. Většinou si hraje s paní učitelkou a s asistentkou.

Na školku se pomalu adaptuje

Podle ředitelky mateřské školy Simony Novotné má Natálka předpoklady, aby si na dětský kolektiv zvykla. Pomáhá jí k tomu i osobní asistentka a ve školce s ní zatím bývá i její maminka. Do školky bude holčička chodit zatím jenom na čtyři hodiny denně.

Také jedna z učitelek tvrdí, že dívka nemá ve školce problémy s tím, že jenom je možná zatím více závislá na mamince.  Děti se už ptaly na Natálčiny popáleniny ve tváři, bylo jim ale vysvětleno, že holčička má bolístku.

Matka Natálky pro Právo řekla, že pro ní bude na doporučení psychologa žádat odklad školní docházky, aby do první třídy mohla jít v sedmi letech.

Podstoupila několik plastických operací a další ji čeká

Čtyři útočníci vhodili zápalné láhve do domu romské rodiny ve Vítkově v noci na 19. dubna 2009. Při útoku celý dům shořel a tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny na téměř 80 procentech těla. V nemocnici strávila téměř deset měsíců a o její život bojovali nejlepší ostravští lékaři. Má za sebou několik desítek plastických operací a další ji ještě čekají. Lékaři jí také museli amputovat několik prstů na rukách. V blízké době jí čeká další plastická operace, protože od té poslední  o trochu vyrostla a umělá kůže jí začíná být těsná.

Podle Natálčiny matky se nyní nezadržitelně blíží doba, kdy se dívka zeptá, kdo jí tak vážná a neodčinitelná zranění způsobil. Natálka zatím ještě neví, co se jí stalo. Podle psychologa si na ten osudný požár vůbec nepamatuje.

Zdroj fotografie: www.flickr.com/US Army Africa

Filed in: Moravskoslezský kraj

Comments are closed.