2:08 am - Úterý Říjen 16, 2018

Policisté dva měsíce vyšetřovali smrt orla mořského

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Celé dva měsíce se uherskohradišťští policisté zabývali úhynem vzácného orla mořského, kterého v zuboženém stavu objevily děti u základní školy v Traplicích. Jak Media Press Servis/ROL.CZ řekl uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental, dravce zřejmě zabil přirozený jed z mršiny.

Uhynulý orel nebyl kroužkovaný, a tak nebylo možné zjistit, z jaké lokality pocházel. Jeho denní doletová vzdálenost je okolo sta kilometrů. Kriminalisté prověřovali různé informace a tipy. Pitva a chemický rozbor neodhalily ani obávaný jed karbofuran, ani další skupiny látek, které jsou používány k hubení hlodavců.

„Neprokázali jsme, že by někdo úmyslně spáchal trestný čin. Pravděpodobně si  orel našel mršinu, v níž byl přirozeně vytvořený jed, například v podobě clostrididní bakterie. Za posledních několik let jde o ojedinělý případ otravy dravce v uherskohradišťském regionu,“ doplnil Mergental.

Veterinář potvrdil otravu

Děti našly ročního samce orla mořského, největšího dravce vyskytujícího se v Česku, v neděli 11. prosince. Starosta Traplic převezl dravce do Záchranné stanice v Buchlovicích. Podle pracovníka stanice jevil orel příznaky otravy, proto jej ihned převezl na veterinární kliniku do Uherského Hradiště. Tam veterináři potvrdili, že jeho křečovitý stav odpovídá otravě nervovým jedem.  I přes snahu odborníků ale nakonec dravec druhý den uhynul.

Podle Mergentala se častěji najdou vzácní dravci, kteří uhynou kvůli jedu karbofuran. Přitom už samotné pokládání otrávených návnad může podle něj trestní zákoník posuzovat jako týrání zvířat, za což hrozí až tříletý trest vězení.

„Mršiny záměrně kontaminované jedem karbofuranem způsobily v uplynulých letech četné otravy dravců, a to nejen kriticky ohroženého orla mořského, ale i jiných vzácných druhů,“ podotkl policejní mluvčí. Dodal, že karbofuran, obsažený v minulosti používaném přípravku Furadanu, je jed, jehož používání je v České republice již několik let zakázané.

Zdroj: Media Press Servis/ROL.CZ
Zdroj fotografie: naseptactvo.cz

Filed in: Česko, Regiony a obce, Uherské Hradiště, Zlínský kraj

Comments are closed.