7:52 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Policisté na koních kontrolovali chaty na Blanensku

BLANENSKO – Na zloděje a vykradače chat si v pátek 20. ledna posvítili blanenští policisté. Na kontroly do zasněžených lokalit se vydali poněkud netypicky – na koních. Do terénu vyrazili také psovodi.

Důvodem rozsáhlé akce je fakt, že chaty a chatové oblasti se stávají každoročně v zimním období poměrně častým cílem zlodějů. Ti využívají toho, že letní sídla jsou zazimovaná a jejich majitelé sedí v teple svých domovů.

Blanenští policisté se proto zaměřují v zimních měsících především na prevenci. „Od podzimu projíždíme na koních chatové oblasti, v terénu jsou také psovodi,” sdělila jihomoravská policejní mluvčí Iva Šebková.

Podle ní bylo loni na Blanensku hlášeno přes čtyřicet vloupání do rekreačních chat, a to na Boskovicku, Opatovicku, v okolí Lhoty Rapotiny, v oblasti Blanska a v dalších obcích.

Zloděj si přivlastnil tři kila zmraženého masa

Nejvíce vloupání do rekreačních objektů jsme ale zaznamenali v okolí Jedovnic. Zatímco v roce 2010 zloději řádili  v jedovnické rekreační oblasti ve třech chatách, v loňském roce už v patnácti.

„Nedávno se vloupal do chaty nedaleko rybníka Olšovec dosud neznámý zloděj. Poté, co vypáčil zajištěné dveře, ukradl drobné mince a asi tři kila zmraženého masa. Celková škoda se hlavně kvůli poškozeným dveřím vyšplhala na více než šest tisíc korun,” popsala jeden z posledních loňských případů vloupání Šebková.

Zloději však berou z chat často i další věci, zejména zahrádkářskou techniku, jako jsou motorové pily a sekačky, nebo televizory. Velké škody ale způsobují hlavně tím, že poškodí dveře nebo okenice.

Na některé už dopadla ruka spravedlnosti

Policistům na Blanensku se během prvních dní letošního roku už podařilo některé případy krádeží vloupáním do chat objasnit. „Zadrželi jsme celkem pět pachatelů, z nichž jeden měl na svědomí vloupání do chat v okolí Velkých Opatovic, další zase do chat na Letovicku a u Lhoty Rapotiny. Další z těchto pěti pachatelů je podezřelý z toho, že nelegálně navštívil a odnesl si věci dokonce z devíti různých chat,” informovala mluvčí.

Policejní výpravy na koních budou na Blanensku pokračovat až do jara. Přesto by si měli chataři zajistit svá letní obydlí tak, aby možné útoky zlodějů co nejvíce minimalizovali.

Zdroj fotografie: PČR

Filed in: Blansko, Jihomoravský kraj

Comments are closed.