1:18 am - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Pokud budou vyplácení dávek provázet problémy, zváží Drábek rezignaci

PRAHA – Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP09) poskytl Media Press Servis/ROL.CZ rozhovor o problematice reforem, které jeho ministerstvo připravilo. Přiznal, že pokud v únoru nebude systém vyplácení dávek bez problémů, začne zvažovat rezignaci na svůj post.

Z čeho jste vycházel při stanovování základních tezí své reformy?

Sociální reforma se dotýká celé řady aspektů, základním mottem při její přípravě bylo zefektivnění systému sociální podpory, lepší zacílení podpory státu a zvýšení uživatelského komfortu. Roztříštěný systém výplaty dávek, který byl realizován třemi různými typy úřadů, jsme sjednotili na jedno místo – na úřady práce.

Informační systém, který slouží k administraci a výplatě dávek jsme zlevnili téměř na polovinu a zjednodušili jsme také strukturu vyplácených dávek, která byla zbytečně obsáhlá, nákladná na administraci a zároveň komplikovala život i samotným příjemcům dávek. Další související kroky se týkají například úpravy výplaty rodičovského příspěvku, která umožní rodičům lépe čerpání přizpůsobit svým reálným a aktuálním potřebám, stejně jako například rychlejší návrat do zaměstnání.

Nebojíte se soudního sporu s těmi, kdo dostal omylem dávky dvakrát a nedostanou je příště.

Ty případy byly skutečně výjimečné, soudních sporů se neobávám.

Co říkáte na kritiku nejen ze strany ČSSD, ale také od svých koaličních partnerů?

Oprávněnou kritiku přijímám. Pro kritiku prvoplánovou, nepodloženou a určenou primárně televizním kamerám, nemám pochopení. Pokud přichází od opozice, pak je to v politickém prostředí jev ještě celkem normální. U koaličních partnerů je to mírně řečeno jev zarážející.

Kvůli selhání jste odvolal vysoké manažery. Myslíte si, že se dalo jejich selhání nějakým způsobem zabránit?

Byli zodpovědní za dílčí aktivity v rámci přechodu na nový informační systém. Ve svých pozicích bohužel ve zcela konkrétních momentech pochybili.

Čím vás tito manažeři nejvíce zklamali?
O zklamání nejde, k manažerskému pochybení došlo. Nechci jednotlivé detaily komentovat, důležité je, že to ví odvolaní zaměstnanci.

Ve firmách je běžná skoková výměna počítačových systému. Stát je ale něco jiného. Nebylo by lepší mít chvíli raději dva systémy a ten druhý utlumovat a přicházet na něj postupně?

Dávky rozhodnuté v roce 2011 jsou i nadále zpracovávány původními aplikacemi. Nově přiznané dávky jsou zpracovávány novými systémy, s výjimkou dávek státní sociální podpory, ty zpracovává původní dodavatel. Náběh nového systému je tedy postupný. V lednu však došlo ke kumulaci změn zákonů, ze kterých vyplynulo vysoké zatížení nového systému.

U nového systému jde také o zaškolení a další záležitosti. Nesnižuje to avizované úspory?

Nesnižuje, školení zaměstnanců jsme prováděli na vlastních platformách, nebylo nutné pro ně budovat nějaké speciální virtuální prostory či vyvíjet software.

Pokud nebude v únoru celý systém bez problému, vyvodíte z toho politickou odpovědnost?

Zcela jasně jsem řekl, že pokud by dávky nebyly vypláceny v zákonných termínech, pak bych zvažoval rezignaci.

Zdroj: Media Press Servis/ROL.CZ/Pavel Veselý
Zdroj fotografie: www.mpsv.cz

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.