6:02 pm - Sobota Prosinec 15, 2018

Obcím v Pojizeří hrozí třetí povodňový stupeň

POJIZEŘÍ – Povodí Lužické Nisy, horní Ploučnice a Kamenice se připravují na třetí povodňový stupeň. Nebezpečí hrozí i na Jizeře, kde budou pomáhat záchranné čety z Hlučínska, protože už ani město Turnov už není schopné vlastními silami zajistit odstraňování nakupených ker zejména v úseku Jizery u obce Rakousy. V neděli na místo dorazí průzkumný tým speciálních záchranných složek z Hlučína. ROL.CZ o tom informovala náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajnerová.

„V sobotu a v noci na neděli očekáváme nadále vzestupy na všech tocích vlivem tání sněhu. Lze očekávat dosažení třetích stupňů povodňové aktivity na tocích v povodí Lužické Nisy, na Kamenici a v povodí horní Ploučnice. Odtokovou situaci mohou komplikovat ledové jevy, které ovlivňují měření vodních stavů,“ informovala ROL.CZ exkluzivně členka povodňové komise Libereckého kraje Irena Košková.

Na pomoc obcím na Jizeře vyrazí v neděli těžká technika

Liberecký kraj požádal o pomoc speciální záchranný útvar z Hlučína na odstraňování ledových ker na Jizeře. Rozhodla o tom Povodňová komise Libereckého kraje na své mimořádné schůzi v sobotu navečer. Problémů s ledovými krami, které brání průtoku Jizery, postupně přibývá a jednotlivé samosprávy už nejsou schopné zajistit jejich odstraňování.

 V neděli ráno proto dorazí do postižené oblasti průzkumný tým hlučínského záchranného útvaru hasičů, který posoudí situaci na místě  a rozhodne o případném nasazení těžké speciální techniky. Podle náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajnerové odborníci posoudí situaci po celém toku Jizery tak, aby odstraňování ledových ker na horním toku řeky neohrozilo další obce ležící níže.

Těžká technika původně armádního záchranného praporu je připravena k zásahu

Záchranný útvar hasičů z Hlučína vznikl v roce 2009. Jedná se o transformovaný 157. záchranný prapor Armády České republiky, který byl na základě rozhodnutí vlády začleněn do struktury Hasičského záchranného sboru.

Hlučínský záchranný útvar disponuje přibližně 150 kusy automobilové techniky ženijního, vyprošťovacího, požárního, dopravního a zásobovacího zaměření. Na boj s ledovými krami může nasadit i pásový obojživelný transportér, který se používá  pro přepravu osob a techniky po vodě, nebo speciální tank pro vyprošťování techniky, strojů a těžkých předmětů s využitím navijáku a jeřábu.

Nejde ale jen o techniku. Záchranný útvar se také může pochlubit týmy skvěle připravených specialistů, vybavených potřebnými znalostmi a zkušenostmi. K dispozici je i vybavení pro obnovu postižených území. Jde například o zajištění nouzového zásobování elektrickou energií, přečerpávání vody velkokapacitními čerpadly, nouzové zásobování pitnou vodou, humanitárním materiálem a zdravotní podporou.

Video

[youtube zJQyEAAupn4 590 320]

Hydrometeorologové se nemýlili. Krize přišla z pátku na sobotu a graduje

Předpověď hydrometeorologů se v noci z pátku na sobotu vyplnila. Na horním toku Jizery se uvolnila značná masa ledu a vydala se na cestu po řece. Podle informací experta na záplavy Zdeňka Fišera v ohrožených oblastech jednají povodňové komise a pracovníci Povodí Labe manipulují se sklopnými jezy.

O páteční půlnoci se vlivem tání uvolnila ledová pokrývka na  horním toku Jizery a na odečtu v Dolní Sytové vystoupala hladina  na třetí stupeň povodňové aktivity. V tomto stavu prozatím setrvává. Ledové kry ucpaly koryto a odřízly pět lidí v jednom rodinném domku, odkud jim pomohli hasiči na gumovém člunu.

Zhruba v pět hodin ráno doputovala ledová masa do Železného Brodu a nahromadila se v centru města nad jezem a ucpala stavidla u elektrárny. Ty se nakonec pod velkým tlakem protrhly a led se vydal na další cestu. V tuto chvíli již zasedají povodňové komise v níže položených Semilech a Turnově. Aktuálně se ledové kry zastavily před jezem v Dolánkách u Turnova. Na postupném uvolňování ledové bariéry se během soboty podílela i těžká technika. Rozvodněná řeka si mezi tím našla cestu po okolních loukách a zatopila několik sklepů a zahrádky.

Rozvodněné potoky

Menší ledová zásoba z přítoku Jizery Kamenice se v noci utrhla a způsobila mírné vzedmutí hladiny v Malé Skále, Turnově a zastavila se nad jezem v Přepeřích, kde postupně odtává.

Větší problémy přidělávají rozvodněné potoky na Českolipsku. Hasiči tam od pátečního večera čerpají vodu ze sklepů, garáží a zatopených silnic. Aktuálně také provádějí monitoring rozvodněných toků na Liberecku a v případě nutnosti staví zábrany z pytlů. Voda však již začala postupně opadávat.

Nebezpečí aktuálně hrozí i na řece Libuňce v Turnově, jejíž hladina postupně překonala druhý stupeň povodně a stále stoupá.

Zdroj: MDPS ROL.CZ/Jan Fišer 

Zdroj fotografie: archiv MDPS ROL.CZ/ jf

Filed in: Česko, Liberecký kraj

Comments are closed.