5:10 am - Pátek Říjen 19, 2018

Podvýživa zabije ročně dva a půl milionu dětí

LONDÝN – Podvýživa je každoročně příčinou dětské úmrtnosti ve 2,6 milionu případů a u dalších 450  milionů dětí v příštích letech způsobí poškození mozku a jiných tělesných orgánů, pokud proti tomu nebudou podniknuta nějaká opatření. Uvádí se to ve studii nazvané Život bez hladu, vydané mezinárodní charitativní organizací Zachraňte děti (Save the Children).

Již nyní je v důsledku podvýživy čtvrtina dětí na světě zakrnělých, píše britský deník The Guardian, s odvoláním na studii. V některých zemích je to i více, například v Indii je zakrnělých 48 procent dětí, a v zemích s vysokým populačním růstem, jako je Nigérie nebo Tanzánie, tento problém rychle narůstá.

Situaci zhoršuje prudký růst cen potravin, ovšem pokud by se našla politická vůle a podařilo se mobilizovat veřejné mínění, je možné nebezpečný trend zastavit a zvrátit s pomocí prověřených metod, konstatují autoři studie. Vyzývají také britského premiéra Davida Camerona, aby využil Olympijských her, které se letos v létě konají v Londýně za očekávané účasti desítek hlav států, k uspořádání „světového summitu o hladu“ a zahájil mezinárodní kampaň na pomoc obětem podvýživy.

„Máme zde skrytou hladovou krizi, která může zničit životy téměř půl miliardy dětí, pokud světoví političtí vůdci nezasáhnou, aby ji zastavili,“ řekl ředitel charitativní organizace Justin Forsyth. „Každou hodinu každého dne umírá 300 dětí na příčiny spojené s podvýživou prostě proto, že nemají dostatek základní výživné potravy, kterou u nás ve Spojeném království považujeme za běžnou věc. Řešení je přitom jasné, levné a nezbytně nutné. Vůle odstranit problémy s hladem nejen že zachrání dětské životy, ale pomůže i oživit světovou ekonomiku,“ vysvětlil listu The Guardian ředitel organizace Zachraňte děti.

Forsyth dále připomněl, že v uplynulých letech se podařilo dosáhnout snížení dětské úmrtnosti s pomocí imunizace a díky vyškolení zdravotníků pro práci v terénu. Nyní je třeba zahájit boj na nové frontě, proti podvýživě.

Studie, která sbírala data u tisíců rodin v rozvojových zemích, varuje, že je třeba podniknout potřebné kroky již v roce 2012, protože v polovině roku 2013, kdy početná generace dětí dosáhne věku dvou let, již pro ni na záchranu před zakrněním bude pozdě.

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

 

 

Filed in: Svět

Comments are closed.