6:50 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Podvýživa zabíjí miliony dětí, dalším nevratně poškozuje zdraví

LONDÝN – Podvýživa je každoročně příčinou dětské úmrtnosti ve 2,6 milionu případů. Dalším 450 milionům dětí v příštích letech způsobí poškození mozku a jiných tělesných orgánů, pokud proti tomu nebudou podniknuta nějaká opatření. Uvádí se to ve studii nazvané Život bez hladu, vydané mezinárodní charitativní organizací Save the Children (Zachraňte děti).

Mapa světa - procento podvyživené populace

Již nyní je v důsledku podvýživy čtvrtina dětí na světě zakrnělých, píše britský deník The Guardian, s odvoláním na studii. V některých zemích je to i více, například v Indii je zakrnělých 48 procent dětí, a v zemích s vysokým populačním růstem, jako je Nigérie nebo Tanzánie, tento problém rychle narůstá.

Autoři studie konstatují, že situaci ještě zhoršuje prudký růst cen potravin, ovšem pokud by se našla politická vůle a podařilo se mobilizovat veřejné mínění, je možné nebezpečný trend s pomocí prověřených metod zastavit nebo dokonce zvrátit. Vyzývají také britského premiéra Davida Camerona, aby využil olympijských her, které se letos v létě konají v Londýně za očekávané účasti desítek hlav států, k uspořádání „světového summitu o hladu“ a zahájil mezinárodní kampaň na pomoc obětem podvýživy.

Hladová krize

„Máme zde skrytou hladovou krizi, která může zničit životy téměř půl miliardě dětí, pokud světoví političtí vůdci nezasáhnou, aby ji zastavili,“ řekl Justin Forsyth, ředitel charitativní organizace Save the Children. „Každou hodinu každého dne umírá 300 dětí na příčiny spojené s podvýživou prostě proto, že nemají dostatek základní výživné potravy, kterou u nás ve Spojeném království považujeme za běžnou věc. Řešení je přitom jasné, levné a nezbytně nutné. Vůle odstranit problémy s hladem nejen že zachrání dětské životy, ale pomůže i oživit světovou ekonomiku,“ sdělil Forsyth.

Forsyth dále připomněl, že v uplynulých letech se podařilo dosáhnout snížení dětské úmrtnosti s pomocí imunizace a díky vyškolení zdravotníků pro práci v terénu. Nyní je třeba zahájit boj na nové frontě, proti podvýživě.

Studie, jejíž autoři sbírali data u tisíců rodin v rozvojových zemích, varuje, že je třeba podniknout potřebné kroky již v roce 2012, protože v polovině roku 2013, kdy početná generace dětí dosáhne věku dvou let, již pro ni na záchranu před následky podvýživy bude pozdě.

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Svět, Velká Británie

Comments are closed.