7:53 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Nekvalitní podvozky vyřadily už šest vlaků pražského metra

PRAHA – Praskliny v podvozcích pražského metra už vyřadily šest vlaků. Problém, o kterém v září informoval deník E15, tak nabývá stále větších rozměrů.

Kvůli prasklinám ve svárech na podvozkových rámech vozů je už šest souprav Siemens úplně mimo provoz. E15 uvádí, že jen od října se objevily závady na 18 rámech, celkem jich je vadných už přes padesát.

Dopravní podnik stále hledá možnosti nápravy. Podle deníku E15 půjde zhruba polovina poškozených rámů rovnou do šrotu. To by jedenáctimiliardovou investici zásadně prodražilo. Mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová uvedla, že přesný počet se zatím nedá určit.

Vlaky na trase C kontrolují každý týden

Kauzu sledují také odborníci z drážního úřadu. „Uložili jsme, aby se prohlídky dělaly v kratších intervalech,“ řekl vedoucí odboru drážních vozidel Jiří Hanuš. Dopravní podnik a Siemens tak musí kontrolovat všechny vlaky na trase C každý týden a každou prasklinu na úřad hlásí. Podle Hanuše může drážní úřad zakázat provoz pouze u konkrétních vlaků, a nikoliv u celé série jednoho typu.

Drážní úřad tvrdí, že závažné chyby byly už v technologii sváření ve výrobě. Siemens se hájí tím, že dodavatelem podvozků není on, nýbrž kanadsko-německá skupina Bombardier.

Praha získala od roku 2000 celkem 53 souprav Siemens, které jsou nasazované na lince C. Celková hodnota zakázky byla zhruba 11 miliard korun.

Zdroj fotografie: www.mapametra.cz

Filed in: Česko, Kraj hl.m. Praha

Comments are closed.