9:10 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Historický poklad je k vidění v Poděbradském muzeu

PODĚBRADY – Veřejnost uvidí u příležitosti Dnů Poděbrad o víkendu v bývalém špitále Kunhuta starý poděbradský poklad. Podle ředitele Polabského muzea Jana Vindušky je to nejvýznamnější nález mincí z desátého století u nás.

Poklad čítající skoro 1400 denárů z desátého století představuje nejvýznamnější sbírkový soubor muzea a největší a množstvím typů nejbohatší nález nejstarších českých platidel u  nás.  „Poklad ve své úplnosti bývá vystaven pouze výjimečně, za posledních 30 let se tak stalo pouze dvakrát, při příležitosti Dní evropského dědictví v roce 1998 a v roce 2010 tvořil základ výstavy Nejstarší stříbrné poklady v Národním muzeu v Praze,“ popisuje ředitel muzea.

Poklady vydalo dostihové závodiště

Hliněnou nádobu s mincemi vyorali 20. října roku 1936 při úpravách zdejšího dostihového závodiště čtyři místní občané. Většina z nich se dostala do sbírek zdejšího muzea. „Poklad zahrnuje téměř celý přehled našeho mincovnictví 10. století a naprostá většina ražeb je přemyslovských,“ řekl Vinduška.

Nalezneme v něm i mince, jež nechal razit už kníže Boleslav I., ale nejvíc jich pochází z bohaté produkce mincoven jeho syna Boleslava II. „Poděbradský nález je unikátní velkým množstvím denárů, které nesou jméno nedaleko sídlícího Slavníkovce Soběslava i názvy jeho mincoven Malína a Libice,“ dodal Vinduška.

Výstava bude přístupná veřejnosti v sobotu a v neděli od 9 do 17 hodin, školy si budou moci poklad prohlédnout v pondělí od 8 do 14 hodin.

Zdroj: MDPS ROL.CZ/Anna Maixnerová

Zdroj fotografie: Polabské muzeum

Filed in: Česko

Comments are closed.