6:51 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Loni počet požárů ve středních Čechách stoupl, ale ubylo zásahů hasičů na silnicích

KLADNO – Za loňský rok středočeští požárníci hasili víc než 3 tisíce požárů, uhořelo 14 lidí a hasiči pomáhali u 2,5 tisíce dopravních nehod. Vyplývá to ze statistiky, kterou ve středu zveřejnil středočeský Hasičský záchranný sbor.

Za loňský rok napočítali hasiči 3010 požárů ve středních Čechách, to je o více než 300 požárů víc než v roce 2010. Nejčastěji vyjížděli k požárům na Kladensku (11 procent z celkového počtu požárů), Mělnicku a Praze Východ. Nejmíň hořelo na Rakovnicku (3,5 procenta).

Největší škody

Ovšem největší škody napáchal oheň na Berounsku, 56 milionů korun. Za takhle vysoké číslo může rozsáhlý požár výrobní haly společnosti Gramofonové závody v Loděnici na konci listopadu. „Pravděpodobně nedbalost byla příčinou požáru haly, konkrétně prostor ručního lepení ve třetím patře. Třináct jednotek likvidovalo požár téměř 26 hodin,“ popisuje zásah krajský vyšetřovatel požárů Libor Pospíšil. Škodu vyčíslili na více než 42 milionů korun.

Škody ve výši 64 milionů korun napáchaly požáry na rodinných domech, k těm vyjížděli hasiči ve 246 případech, což činí asi 8 procent ze všech požárů za loňský rok. Nejčastěji hasiči vyjížděli k požárům skládek odpadů a různých venkovních skladovacích prostor, ve 40 procentech případů. Asi na 6 procentech požárů se podílí oheň v lesích a na necelých 4 procentech hořící byty.

Příčiny požárů

U 60 procent požárů se nepodařilo zjistit příčinu, přes 11 procent jich bylo založeno úmyslně a u většiny z nich se nenašel pachatel. V 10,5 procentech případů začalo hořet z nedbalosti, třeba kvůli neuhašenému nedopalku, ohýnku na skládce, zanedbání předpisů, vypalování trávy a podobně.

Zranění a mrtví

Celkem v plamenech zahynulo 14 lidí, tedy o jednoho méně než v roce 2009. Z toho 8 osob mělo více než 60 let. Při hašení se zranilo 27 požárníků, ošetřovali dalších 122 zraněných osob.

Dopravní nehody

Středočeští hasiči pomáhali u 2478 nehod na silnicích, což je o 300 nehod méně než v roce 2010. Nejvíc dopravních nehod, kde bylo potřeba pomoci hasičů, se stalo na Praze Východ, 418 havárek, pak na Mladoboleslavsku, 273 nehod. Oběma okresy vede několik rychlostních komunikací a dálnic. Nejbezpečněji jezdili řidiči na Rakovnicku a Kutnohorsku.

Rovněž pomáhali hasiči u 89 železničních nehod, předloni byl jejich zásah zapotřebí u 106 takových havárií.

Bohužel v 1294 případech hasiči vyjížděli kvůli planému poplachu, počet planých poplachů stoupl o 250 případů oproti roku 2010.

Zdroj fotografie: Středočeští hasiči

Text: Jolana Boháčková

Filed in: Středočeský kraj

Comments are closed.