10:44 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Marc Jacobs v Táboře představuje rané barevné fotografie

TÁBOR – Husitské muzeum v Táboře pořádá výstavu o počátcích  barevné fotografie nazvanou „Jak svět dostal barvy: Rané barevné fotografie ze sbírky Marca Jacobse“. Výstava vznikla ve spolupráci s americkým historikem fotografie Marcem Jacobsem a Muzeem fotografie Šechtl a Voseček v Táboře. Návštěvníkům bude zpřístupněna do 16. května 2012 ve Staré táborské radnici.

Je obecně zažitou a mylnou představou, že barevná fotografie se zrodila až v50. nebo 60.  letech minulého století. Avšak metoda autochromu, tedy první široce rozšířený barevný proces, byla s úspěchem používána již na počátku 20. století. Důvodem, proč je tento způsob tolik opomíjen, je především křehkost původních skleněných desek a nestálost používaných barviv, kterým dlouhodobé působení světla velmi škodí.

Výstava je v České republice zcela ojedinělá. K vidění je šedesát kvalitních reprodukcí ze sbírky Marca Jacobse z amerického Madisonu, který vlastní jednu z nejzásadnějších sbírek barevné fotografie vůbec. Doposud bylo možné si tyto fotografie prohlédnout povětšinou jen ve Spojených státech a pouze v několika exemplářích. Jeho sbírka dvou tisíc autochromů je skutečně velmi rozsáhlá, a to jak po stránce tematické, tak množstvím známých fotografů, jejichž díla ji tvoří.

Osobní setkání s Marcem Jacobsem

Příští úterý 21. února přijde Marc Jacobs seznámit návštěvníky s historií barevné fotografie osobně. V přednáškovém sále Husitského muzea začne v 17 hodin hovořit o své sbírce a o historii barevné fotografie před nástupem Kodachromu. Nebude se zabývat technickými detaily, spíše se zaměří na fotografie, kterým se nedopatřením nedostalo zasloužené pozornosti, a promluví o mužích a ženách, kteří k rozvoji barevného fotografování přispěli už na počátku minulého století. Přednáška bude tlumočena do češtiny.

Zdroj: husitskemuzeum.cz
Zdroj fotografie: husitskemuzeum.cz

Filed in: Kultura, Kultura v regionech, Výtvarné umění

Comments are closed.