2:27 am - Neděle Říjen 21, 2018

Plzeňská Techmanie dokončuje restaurování unikátního trolejbusu

PLZEŇ – Restaurátoři plzeňského science centra Techmanie dokončili další etapu restaurování slavného plzeňského trolejbusu ŠKODA 3Tr3 z roku 1947. Tato technická památka, s níž začínala trolejbusová doprava v Plzni, se stane jednou z chloub Techmanie již na přelomu května a června tohoto roku, řekl pro ROL.CZ šéf restaurátorů Michal Bednář.

„V současné době dokončujeme karoserii, probíhá dotmelování, instalují se dveře a sedačky. Končí tak třetí fáze restaurování technické památky, máme již zrekonstruované dva původní historické motory patřící trolejbusu stejného typu a proběhla kompletní renovace podvozku,“ uvedl Bednář.

Jednou z překážek, na něž restaurátoři narazili, byl fakt, že u trolejbusu se nedochovaly původní oplechované dveře s dřevěným jádrem.

„Museli jsme vyrobit jejich repliky, ale dlouho jsme nevěděli, jak přesně ty dveře vlastně vypadaly,“ komentuje technický manažer science centra Libor Kočí.

Nakonec jim pomohla neuvěřitelná náhoda. Pracovník Národního památkového ústavu v Plzni objevil v jedné zahrádkářské kolonii v Plzni zahradní domek, který je prakticky postaven ze dveří patřících vyřazeným trolejbusům 3Tr. Domek zřejmě dříve vlastnil nějaký zaměstnanec plzeňských dopravních podniků. Majitelka zahradní chatky se sice dveří odmítla vzdát, nicméně umožnila restaurátorům, aby vytvořili jejich přesné kopie, které pak nainstalovali na trolejbus 3Tr3.

Trolejbus s evidenčním číslem 119, který se po desetiletí nacházel v havarijním stavu, byl již v prosinci roku 2010 přetažen do žamberských dílen společnosti Former, kde probíhá jeho totální rekonstrukce. Do expozic Techmanie bude trolejbus převezen na přelomu května a června 2012, kdy bude uveden do vystavovatelného stavu, tedy prozatím nebude provozuschopný. Všechny současné zásahy však Techmania realizuje se záměrem, aby bylo v budoucnu možné s trolejbusem znovu vyjet do plzeňských ulic.

Kromě plzeňské „stodevatenáctky“ se dochoval již jen jeden trolejbus stejného typu, a to s evidenčním číslem 101. Ten je uložen v Technickém muzeu v Brně.

Zdroj fotografie: Techmanie

Text: MDPS.ROL/4

Filed in: Plzeňský kraj

Comments are closed.