2:36 am - Pondělí Červenec 16, 2018

Oslabená Plzeň na Schalke nestačila a v EL končí

GELSENKIRCHEN – Fotbalisté Plzně prohráli ve čtvrtečním odvetném utkání vyřazovací fáze Evropské ligy na půdě Schalke 1:3 v prodloužení a v soutěži končí. Domácí sice vedli už od osmé minuty po trefě Huntelaara, ovšem dvě minuty před koncem normální hrací doby srovnal Rajtoral. V prodloužení už oslabená Plzeň nedokázala čelit tlaku Schalke a dvakrát inkasovala.

Kouč Viktoriánů Pavel Vrba musel před utkáním udělat změny v sestavě kvůli absenci vykartovaného kapitána Pavla Horvátha. Do středu zálohy se postavila dvojice Darida s Procházkou, kterého na stoperském postu zastoupil Ševinský.

Vrba své svěřence varoval, že pokud chtějí uspět, musejí hrát aktivně stejně jako v prvním vzájemném měření sil. Jenže Viktoria působila v úvodu hodně nervózně a zakřiknutě a domácí to dokázali potrestat už po osmi minutách. Střelu Draxlera sice brankář Čech vyrazil, ovšem na dorážku Huntelaara už nestačil.

Plzeň poprvé výrazněji zahrozila až ve 28. minutě, ovšem po rychle rozehraném trestném kopu, následném centru Petržely a hlavičce Koláře do tyče mohlo být vyrovnáno. Po deseti minutách měl velkou šanci i Bakoš, který si ale špatně zpracoval vyražený míč gólmanem Hildebrandem a v dobré pozici nestačil do odkryté branky zakončit.

Začátek druhého poločasu byl vyrovnaný a bez větších šancí, první klíčový moment utkání přišel po hodině hry. Bakoš neudržel nervy na uzdě a po souboji s Papadopoulosem udeřil řeckého protihráče loktem do obličeje. Sudí Kelly ukázal Bakošovi bez většího váhání červenou kartu.

Pokud chtěla Plzeň pomýšlet na postup, musela i bez jednoho muže v závěrečné půlhodině alespoň jednou skórovat, aby dostala zápas do prodloužení. Schalke se v přesilovce snažilo především držet míč, do velkých šancí se ale dostalo jen dvakrát. Těsně vedle Čechovy branky skončila teč Raúla a pět minut před koncem mohl o postupu domácích definitivně rozhodnout Huntelaar, jenže z dobré pozice o půl metru branku Plzně přestřelil.

Nečekané vyrovnání

V době, kdy už to čekal jen málokdo, udeřilo na druhé straně. Centr od pokutového území se odrazil od kapitána Schalke Howedese k volnému Rajtoralovi, který z první napálil míč za záda bezmocného Hildebranda – 1:1. Západočeši i v oslabení dokázali dovést zápas do prodloužení.

První polovinu prodloužení Viktoria přestála bez úhony i v devíti hráčích. Kouč Vrba využil všechny možnosti střídání a záhy zraněný Procházka sebral poslední zbytky sil a postavil se i s výrazným handicapem alespoň na hrot útoku. Schalke dostalo svého soupeře pod tlak, ale Baumjohan mířil moc vysoko a ani Raúl s Obasim v dobrých příležitostech branku netrefili.

Viktoriáni odolávali až do 106. minuty, kdy Obasiho centr uklidil přesně k tyči Čechovy branky Huntelaar – 2:1. Nizozemský kanonýr navíc ještě v poslední minutě prodloužení zpečetil svým třetím gólem v utkání výhru Schalke 3:1 i postup do osmifinále Evropské ligy. Plzeň po velkém boji v evropských pohárech v této sezoně končí.

Evropská liga – vyřazovací fáze:

FC Schalke 04 – FC Viktoria Plzeň 3:1 (1:1, 1:0) po prodloužení
Branky: 8., 106. a 120. Huntelaar – 87. Rajtoral. Rozhodčí: Kelly – MacGraith, Douglas (všichni Irsko). ŽK: Höger, Farfán, Matip – Pilař, Limberský, Ševinský, Rajtoral, Berger. ČK: 60. Bakoš (Plzeň). Diváci: 61 000. První zápas 1:1, postupuje Schalke.

Sestavy:
Schalke: Hildebrand – Höwedes, Metzelder, Papadopoulos, C. Fuchs – Farfán (73. Obasi), Höger, Matip, Draxler (80. Baumjohann)- Raúl González (120. Marica), Huntelaar. Trenér: Huub Stevens.
Plzeň: M. Čech – Rajtoral, Čišovský, Ševinský, Limberský – Petržela (65. Ďuriš), Darida, V. Procházka, D. Kolář (79. Hora), V. Pilař (98. T. Berger) – Bakoš. Trenér: Pavel Vrba.

Zdroj: Media Press Servis / ROL.CZ / Petr Hašek
Zdroj fotografie: fcviktoria.cz

Filed in: Fotbal, Sport