2:09 am - Neděle Říjen 21, 2018

Ples v Opeře se nesl ve znamení doby rudolfínské

PRAHA – V sobotu 25. 2. se konal tradiční ples v pražské Opeře, který je vždy považován za velkou událost roku. Začátek plesu byl poněkud netradiční, jelikož se před budovou Státní opery shromáždilo asi 30 lidí, kteří protestovali proti konání této velké společenské akce. Přítomná policejní pořádková jednotka však nemusela zasahovat a vše proběhlo v klidu.

Zpěváci, tanečníci i kejklíři

Letošní ples byl tematicky zasazen do rudolfinské doby, které odpovídalo i bohaté menu. Moderování se ujal osvědčený Marek Eben a hvězdou večera byla vnučka slavného komika němých filmů Charlieho Chaplina, herečka a modelka Kiera Chaplinová, která ples zahájila prvním tancem. Jak ale vypadá tanec od skutečných profesionálů, to všem ukázal taneční pár Michal Kostovčík a Eva Krejčířová.

Svým dokonalým pěveckým výkonem hosty potěšila známá česká operní zpěvačka Dagmar Pecková. Nebyla však jediná, kdo na plese zazpíval. Mikrofonu se ujali i o několik generací mladší kolegové z dětské skupiny Kids Republic. Dále se hosté mohli bavit pohledem na alchymisticky pojaté taneční vystoupení skupiny Dekka Dancers nebo akrobatické kousky novodobých kejklířů.

Ples v Opeře není znám pouze jako událost ryze kulturní, nýbrž i charitativní. Tereza Maxová, která se plesu také zúčastnila, předá prostřednictvím své nadace výtěžek z plesu na konto Dětského krizového centra, které se zaměřuje na psychosociální pomoc týraným a zneužívaným dětem.

Demonstrace proti noblese plesu

Levicově orientovaní demonstranti považovali za nevhodné, aby se v dnešní době, která v sobě stále nese nejistotu hospodářské krize posledních let, bavili české celebrity, podnikatelé a vyšší společnost na akci, která podle nich není všem běžně finančně dostupná. Ples označili za snobskou a arogantní zábavu. Podobný protestní meeting se však nekonal poprvé. Již v roce 1992 se demonstranti sešli před budovou Opery a neváhali házet po zúčastněných rajčata.

Zdroj: plesvopere.cz, ceskatelevize.cz
Zdroj fotografie: flickr.com/paularps

Filed in: Aktuálně, Kultura

Comments are closed.