5:14 am - Pátek Říjen 19, 2018

Vysokoškoláci zaplatí jen za delší studium, navrhuje Dobeš

PRAHA – Ministr školství Josef Dobeš ustoupil tlaku vedení vysokých škol i studentů a rozhodl se změnit návrh vysokoškolského zákona, proti kterému vysokoškolská veřejnost hlasitě protestuje.

Josef Dobeš (VV) - ministr školství

Školné na VŠ se prozatím zavádět nebude, studenti zaplatí jen za překročení standardní délky studia, či si za studium na druhé a další vysoké škole. Tato částka může dosáhnout výše až 26 tisíc korun za rok.

Oznámil to v pondělí na tiskové konferenci sám ministr školství Josef Dobeš (VV) s tím, že toto kompromisní řešení situace na vysokých školách hodlá předložit vládě.

Pět let – a pak zaplať

„Říkám, že školné je správné,“ myslí si ministr. Ve svém rozhodnutí nezavádět jej reaguje na postoj své strany Věci veřejné i koaličního partnera TOP 09. Vzhledem k již uskutečněným jednáním podle jeho slov vše nasvědčuje tomu, že se školné prozatím zavádět nebude a studenti budou platit pouze za překročení standardní délky studia.

„Standardní doba, tedy pět let, což znamená tři plus dva roky zdarma. Dobu nad to zaplatí částkou 26 tisíc za rok. Zde je ono zpřísnění,“ vysvětlil ministr. „Ta čísla se ještě budou měnit,“ dodal náměstek pro vysoké školy Ivan Wilhelm. Zdůraznil, že náklady na studium se podle škol různí.

Společně s opatřením by měla vláda přijmout návrh zákona o finanční pomoci studentům, jehož věcný záměr již s připomínkami Nečasovu kabinetu poslala Legislativní rada vlády.

Podle původního návrhu se mělo na školném vybrat asi šest miliard ročně. „V tuto chvíli přepočítáme, kolika studentů se týká to prodloužení. Já v tuto chvíli nechci střílet od boku, jestli je to třetina, čtvrtina, to bych nerad spekuloval. Každopádně tato částka, která bude v úrovni stamilionů, půjde navíc vysokým školám,“ dodal Dobeš. Odmítl tak, že by peníze vybrané od studentů měly nahrazovat snižování veřejných výdajů na vysoké školy.

Studenti protestují Týdnem neklidu

Věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům i věcný záměr zákona o vysokých školách pak dlouhodobě kritizují akademici i studenti. Ti vyhlásili na tento týden ‚Týden neklidu‘, který je plný informačních a protestních akcí.

Kromě školného se vysokoškolská veřejnost bojí také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou.

Pořádání prostestního týdne ministr podle svých slov vítá. „Studenti mají právo se vyjádřit. Toto právo jim neberu. Mým cílem je, aby dostali informace. I z průzkumů je patrné, že studenti se sice chtějí vyjádřit, ale ne vždy jsou informováni. Vše, co se děje ve věcných záměrech zákonů, je zvýšit konkurenceschopnost vysokých škol a dotáhnout do konce reformu,“ uvedl ministr.

Sám se chce v pátek účastnit odborné diskuse se studenty v Národní technické knihovně.

Ministr chce studentům definovat svůj cíl zvýšit pomocí vysokoškolské reformy kvalitu českého vysokého školství. Zdůraznil, že žádná z českých univerzit není v seznamu dvou stovek nejlepších.

 Zdroj fotografie: archiv ROL CZ

Filed in: Česko, Školství

Comments are closed.