7:06 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Ministerstvo: PIP implantáty z estetických důvodů ať uhradí kliniky

PRAHA – Ministerstvo zdravotnictví ve svém prohlášení ve středu potvrdilo, že výměnu vadných prsních PIP implantátů by pojišťovny měly platit pouze u pacientek, kde byla operace provedena ze zdravotních důvodů. Ženy, které podstoupily operaci prsou z estetických důvodů, by měly peníze žádat od zařízení, která jim silikony voperovala. Právě ta podle ministerstva nesou odpovědnost za škodu.

Ilustrační foto

„Pokud lékař doporučí vyjmutí implantátu ze zdravotní indikace, požádá revizního lékaře o schválení úhrady z veřejného zdravotního pojištění. V případě ohrožení života či zdraví by však mělo být vynětí implantátu z veřejného zdravotního pojištění hrazeno bez ohledu na důvody pro provedení prvotního výkonu,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Pojišťovny pak mají podle ministerstva vymáhat finance po výrobci implantátu.

Kdy odpovědnost za PIP implantáty nesou zdravotnická zařízení?

Pacientkám, které si pořídily implantát PIP pouze z kosmetických důvodů, nárok na poskytnutí nového implantátu z prostředků veřejného zdravotního pojištění nevznikne. Tyto pacientky se podle ministerstva mají obrátit na zdravotnické zařízení, u něhož podstoupily danou operaci.

Ve zveřejněném prohlášení se také píše, že odpovědnost za tyto vadné implantáty zcela leží na zdravotnických zařízeních. „Zdravotnické zařízení, které operaci provedlo, nese odpovědnost za to, že použité implantáty jsou v pořádku a zdraví nezávadné. A to i v případě, že nezanedbalo žádnou svoji povinnost, například ověřit si příslušné certifikáty implantátů, správně s implantáty manipulovat,“ informuje ministerstvo.

Samotná zdravotnická zařízení mají pak regresní právo vůči výrobci implantátů PIP (případně distributorovi), jelikož ten škodu de facto způsobil.

Pacientky se o své náklady nemusejí obávat

Pacientky by se podle ministerstva neměly obávat nutnosti vynaložit další vlastní náklady v souvislosti s nutností vyjmout zdravotně závadné implantáty PIP. I pokud by se nechaly reoperovat v jiném než původním zdravotnickém zařízení a musely tedy náklady nové operace a implantátu uhradit, budou mít právo náhradu těchto nákladů  žádat po zdravotnickém zařízení, které je operovalo původně.

Zdroj fotografie: www.flickr.com/ afunkydamsel

Filed in: Česko

Comments are closed.