3:42 pm - Úterý Listopad 16, 4534

Petiční výbor odmítl důchodovou reformu

PRAHA – Vláda by měla stabilizovat průběžný důchodový systém, transformovat penzijní připojištění a na rok 2016 odložit vyvedení části prostředků do soukromých fondů. V usnesení o to požádali poslanci petičního výboru, kteří označili za důvodnou petici proti nespravedlivé důchodové reformě a za odchod vlády Petra Nečase iniciovanou ČSSD. K té se připojilo více než 90 tisíc občanů.

Podle slov předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který na veřejném slyšení petičního výbor zastupoval petenty, vláda slibovala kompenzace kvůli zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty. Nakonec z toho sešlo a kabinet naopak uvažuje o tříletém zmražení valorizace penzí. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP09) ale vláda přistupuje k měkkým opatřením, tvrdými jsou podle něj kroky, ke kterým přistoupily jiné země – například snížení penzí o deset či dvacet procent. Proti tomu, že vláda prosazuje měkká opatření, se ozval poslanec Votava (ČSSD). Uvedl, že člověk s příjmem deset tisíc hrubého, který musí zaplatit vyšší ceny za potraviny i další komodity, to vidí jinak.

Odložte vyvedení peněz do soukromých fondů, vyzval výbor vládu

Ekonom Vladimír Pikora řekl, že důchodová reforma byla sněmovnou schválena bez širšího politického konsensu, nedošlo ke celospolečenské shodě. Důchodová reforma je podle něj jako cibule, jen některé její lístky sou pro všechny, ostatní pouze pro bohaté. I další přítomní se shodli na tom, že na druhém pilíři důchodové reformy, tedy možnost vyvést část prostředků do soukromých fondů, vydělají jen vysokopříjmové skupiny obyvatel. Podle Drábka je ale stávající systém neudržitelný. Předseda KSČM Vojtěch Filip se zeptal ministra práce a sociálních věcí, zda skutečně věří tomu, že když si člověk bude spořit v soukromém fondu, že nebude za třicet let rozkraden. Drábek druhý pilíř hájil.

nejlepsi obchod

Ministr Drábek byl ze strany přítomných občanů kritizován za to, že vláda nepodporuje prorodinná opatření, ke kterým kdysi patřilo například vyplácení porodného. Drábek uvedl, že podle šetření OECD ČR v podpoře porodnosti vede. Poslanec František Laudát (TOP09) dodal, že prorodinná opatření nejdou ruku v ruce s porodností – největší porodnost je podle něj v zemích, kde je bída, kupříkladu v Indii. Kolegy z opozičních stran ale politici TOP09 nepřesvědčili, usnesení petičního výboru znělo, že petice proti důchodové reformě je důvodná. Druhý pilíř v podobě spoření do soukromých fondů by měl být podle výboru odložen na rok 2016, tedy po parlamentních volbách 2014.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.