8:45 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Máte hroší kůži, vzkazovali vládě autoři petice

Z jednání petičního výboru
Petiční výbor projednával petici požadující nové volby

PRAHA – Kritiku práce jednotlivých vládních resortů přednesli na veřejném slyšení sněmovního petičního výboru autoři petice. Demise vlády nestačí, chceme nové volby. Vicepremiérka Karolína Peake (VV) reagovala, že jejich názory předá jednotlivým ministrům, místopředsedkyně výboru Hana Orgoníková (ČSSD) řekla, že některé názory možná použijí poslanci v rámci interpelací.

Pod peticí požadující nové volby jsou podepsáni zástupci občanských iniciativ, například Alternativy zdola, ProAlt, Akčního spolku nezaměstnaných nebo Spojenectví  práce a solidarity, pod které některé iniciativy spadají. „Ministr financí Miroslav Kalousek zavinil dluh půl bilionu korun,“ uvedla kupříkladu ekonomka z Alternativy zdola Ilona Švihlíková.

„Zahraniční politika české vlády je nevyvážená, s vazbami především na Spojené státy americké. Zároveň je zbytečně konfrontační vůči Ruské federaci,“ řekl někdejší ministr zahraničí a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan, který na veřejném slyšení zastupoval Spojenectví práce a solidarity.

Kritizován byl i ministr Alexandr Vondra (ODS) za předraženou zakázku ProMoPro z dob minulé koaliční vlády, v níž vedl resort pro evropské záležitosti. Někdejší ministr zdravotnictví Ivan David kritizoval privatizaci zdravotnictví, místo deregulací jsou podle něj potřebné regulace. Pavel Čizinský z ProAlt kritizoval vysoké soudní poplatky. „Právo je tak dostupné jen pro majetné,“ řekl. Nejhorší profesi podle Čižinského zastávají soudní exekutoři, kteří zabavují majetek lidem, jež jsou na dně.

Systém DONEZ, kdy se – i dvakrát týdně – musí na poštách hlásit nezaměstnaní, kritizovala Renáta Hanušová z Akčního spolku nezaměstnaných. „Je to omezování lidských práv nezaměstnaných,“ uvedla.

Akceptuji nespokojenost, uvedla Peake

Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková řekla, že vláda by měla občanům sdělit skutečný stav ekonomiky,  stav důchodového účtu a účtu Veřejné zdravotní pojišťovny, odmítnout „platit dluhy eurozóny z kapes občanů“ a vládu požádala o informaci, s čím „jezdí do Bruselu“. Vystoupili i mnozí další.

„Akceptuji nespokojenost, materiály předám jednotlivým členům vlády. Jsem ráda, že žijeme v době, kdy nezaměstnanost zaznívat může,“ reagovala na názory petentů vicepremiérka pro legislativu Karolína Peake, která na veřejném slyšení zastupovala vládu. Omluvila svou neúčast na předchozím  slyšení, které bylo přerušeno právě na čtvrtek – byla v té době na jednání vládní protikorupční komise. Poslanec a předseda KSČM Vojtěch Filip navrhl, že ministři by měli na všechny přednesené příspěvky odpovědět písemně.

„Myslíte si, že stát je váš majetek,“ řekla ekonomka Švihlíková směrem k vládě. „Věci veřejné mohou plno udělat. Odejděte z vlády, nechte ji padnout,“ vyzvala vicepremiérku. „Stát nepovažuji za svůj majetek,“ reagovala Peake, která podle svých slov ví, že je v politice dočasně. „Snažím se tu dobu využít podle svého nejlepšího svědomí,“ dodala. Petenti ve Státních aktech Poslanecké sněmovny vystavili transparent s nápisem Máte hroší kůži a s fotografiemi všech zástupců a zástupkyň vlády.

Zdroj fotografie: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Z parlamentu

Comments are closed.