2:09 am - Neděle Říjen 21, 2018

Pěstouni-prarodiče v tísni odměnu dostanou, říká Plívová

PRAHA – Na základě vládního návrhu novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterým se zabývají poslanci, by měla být mimo jiné zvýšena minimální odměna pěstouna z 3 126 na 8 tisíc korun za jedno dítě. To by se ovšem netýkalo pěstounů-prarodičů, kteří mají naopak o odměnu pěstouna přijít. Ti s tím nesouhlasí. Podle tiskové mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové by se rušení odměny netýkalo prarodičů v sociální tísni.

Viktorie Plívová a Jaromír Drábek

Viktorie Plívová: Rušení odměny pro pěstouny-prarodiče není ultimativní

V rámci nedávného jednání sněmovního výboru pro sociální politiku vystoupili pěstouni z řad prarodičů, kteří kritizovali, že by jim stávající odměna 3126 korun měla být odebrána. „Zřejmě se počítá s tím, že prarodiče děti nedají, i když nedostanou peníze,“ řekla se slzami v očích babička vychovávající  dvouapůlleté dítě. Prarodiče na tom podle ní budou biti – přechodem do penze se jim snižuje životní standard a pro některé z nich je odměna za pěstounství nezbytná. Se záměrem nesouhlasí i někteří koaliční poslanci – například Jaroslava Wenigerová či Jan Čechovský (oba ODS).

Ministerstvo práce a sociálních věcí naopak navrhovanou změnu hájí. „Záměrem návrhu není zamezit vyplácení podpor pěstounů v přímé příbuzenské péči, ale výplatu podpory podmínit věcnou potřebností,“ uvedla pro RegionOnline.cz návrh tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Rušení odměny podle ní není ultimativní. V návrhu zákona je podle jejích slov odměna pojata fakultativně podle individuálních potřeb a posouzení dané pěstounské péče prarodičů.

O další příspěvky příbuzní nepřijdou, říká mluvčí MPSV

„Situace někdy zneužívají sociálně slabší rodiče, kteří se vzdají dítěte, které si pak vezmou do pěstounské péče prarodiče a dostávají příspěvek,“ dodala. Prarodiče mají podle ní za děti zodpovědnost, patří do biologické rodiny. Odměna pro pěstouna by měla být podle Plívové přiznávána například prarodičům, kteří jsou již v důchodu, jsou v tíživé finanční situaci, starají se dítě s handicapem a podobně. „O materiálu nicméně budeme ještě diskutovat,“ uvedla.

Pěstounským rodinám v přímé příbuzenské péči budou podle Plívové ale nadále příslušet všechny příspěvky na výkon pěstounské péče jako doposud, tedy příspěvek na úhradu potřeb dítěte, příspěvek při převzetí dítěte a příspěvek na zakoupení motorového vozidla. „Nicméně, nebudou mít automaticky nárok i na odměnu pro samotného pěstouna,“ dodala.

Zdroj foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.