2:47 am - Sobota Říjen 20, 2018

AKTUALIZOVÁNO: Pelta řekl, že Bílek u reprezentace zůstane i po ME, mluvčí FA ČR to popřel

PRAHA – Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace České republiky (FA ČR), řekl deníku Sport, že reprezentační kouč Michal Bílek zůstane u týmu i po ME. Smlouvu má prý až do mistrovství světa v Brazílii, které se bude konat za dva roky. Tiskový mluvčí Fotbalové asociace České republiky (FA ČR) Jaroslav Kolář toto de facto popírá.

Pelta se k Bílkovu koučování české fotbalové reprezentace až do roku 2014 vyjádřil s tím, že je to odměna za to, že dovedl mužstvo na evropský šampionát. „Trenér má smlouvu, která se mu postupem na mistrovství Evropy prodloužila. Má ji tedy platnou i pro další cyklus kvalifikace na mistrovství světa. Berme to tak, že Michal Bílek dostal úkol, ten splnil,“ citoval Peltu Sport.

Tiskový mluvčí opravil Peltovy výroky

V tiskové zprávě Jaroslava Koláře se ale píše: „Fotbalová asociace České republiky může využít služby trenéra Michala Bílka i v následující kvalifikaci. Naznačuje to smlouva, ve které má FA ČR opci na prodloužení smlouvy s trenérem reprezentace na příští kvalifikační cyklus, který se týká bojů o postup na MS 2014. Tedy do 31. 12. 2013. V tomto okamžiku platí, že asociace automaticky prodloužila smlouvu Michalu Bílkovi do konce závěrečné fáze EURO 2012, což odpovídá stávajícímu kontraktu. V dalším období je možno postupovat podle výše zmíněné opce.“

Podle Koláře Pelta jen naznačil, že věří ve využití této opce a předsedu FA ČR cituje: „Je to sport, může se stát cokoli, ale myslím, že máme realizační tým i mužstvo takové, že máme šanci porvat se o dobré umístění na EURO. Myslím, že to zvládneme, a tím pádem nebude důvod dělat personální změny. Tak bych si to přál, každé změny stojí peníze.“

Tiskový mluvčí tak uvedl Peltova tvrzení na pravou míru. „Neznamená to tedy, že by měl Michal Bílek již v tomto okamžiku potvrzenou smlouvu na příští kvalifikační cyklus, jak by se mohlo z jedné z odpovědí pro Sport zdát.“

Svá slova přehodnotil i samotný předseda FA ČR Miroslav Pelta. „Je fakt, že jsem tu informaci Sportu neřekl úplně přesně, neměl jsem Bílkovu smlouvu před očima. Teď jsem si ji celou pořádně pročetl. V tuto chvíli platí, že Michal Bílek má prodlouženou smlouvu do konce EURO 2012 a i kdyby uspěl, tak se mu smlouva neprodlužuje automaticky. Opci na další prodloužení smlouvy má asociace, nikoliv Michal Bílek. Taková je správná interpretace,“ uzavřel to.

Pelta musí řešit i tzv. kauzu Bohemians

Kromě tématu trenéra reprezentace v rozhovoru srovnával i práci v pozici předsedy FA ČR s vedením jabloneckého klubu. „Daleko nejtěžší je vlastnit klub. Jste pod každodenním obrovským tlakem zajistit prostředky. Je to ohromná starost, ohromná zodpovědnost. Funkce předsedy svazu má společenské věci, ale finanční situace je diametrálně odlišná. Ne, že by bylo peněz na rozdávání, ale jsou tu nastavené určité smlouvy, garantované příjmy od ministerstva. Za postup, za prodej televizních práv. Je tady daleko stabilnější prostředí,“ vysvětloval Pelta.

Dalším tématem byly výroky šéfa Viktorie Plzeň Tomáše Paclíka, proti kterému kandidoval právě na předsedu FA ČR. „Zasáhlo mě, jak řekl, že když se stanu předsedou, bude muset prodat klub. Nebo to jeho prohlášení v jedné televizní debatě, kde říkal, že má obavu, že ho někdo vydíral. Jestli jsem to správně pochopil, mířilo to tím směrem, že jsem já něco inicioval. Z toho jsem byl šokovaný. Dotklo se mě to, já jsem nezabil ani mouchu, natož abych někoho vydíral. Jsem mírný člověk, který zvažuje každý tlak na někoho. Myslím, že jsem si ty výroky nezasloužil, protože jsem mu nikdy nic neudělal,“ uvedl k předvolebním výpadům Pelta.

V nové funkci musí Pelta řešit také tzv. kauzu Bohemians. „Sbírám poznatky, ale musím říct, že skoro každý den ke mně přichází nějaké rozhodnutí soudu. Jednou takové, podruhé jiné. Pak přicházejí dopisy od pana Vejsady (majitel FK Bohemians Praha – pozn. red.), od správce konkurzní podstaty a další. Jsem tím zavalený, není to jednoduché. Zahájil jsem jednání se zúčastněnými, chystám se, že s nimi udělám kulatý stůl, ale začínám být pesimista. Vypadá to, že to není racionální, ale destrukční. Jsou to spory v osobní rovině, nenávist na život a na smrt,“ okomentoval situaci Pelta.

Zdroj fotografie: fickr.com/wjarrettc 

Filed in: Fotbal, Sport

Comments are closed.