2:31 am - Neděle Říjen 21, 2018

ODS nechce snižovat paušály živnostníkům

ČESKO – Snižovat paušály na výdaje drobným podnikatelům a živnostníkům odmítá ODS ústy svého předsedy Petra Nečase. Možné ale je určit maximální výši obratu, do které by bylo možné paušály uplatňovat.

Petr Nečas
Petr Nečas (ODS)

Zaznělo to v projevu premiéra a předsedy ODS Petra Nečase na sobotní stranické ideové konferenci v Hradci Králové.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) používají výdajové paušály k výpočtu daní, ke snižování daňového základu. Výše odpisů je různá podle druhu podnikání. Zemědělci a drobní řemeslníci si nyní mohou odečíst z celkových příjmů až osmdesát procent. Ostatní živnostníci šedesát procent, svobodná povolání čtyřicet procent a příjmy z pronájmů jsou osvobozeny o pětatřicet procent.

Paušály jsou výhodné i jinak – pokud živnostník při vyplňování svého daňového přiznání použije odpočet paušálu, nemusí pak již vést účetnictví, stačí jen evidence příjmů.

Paušály nově jen v určitém pásmu

S návrhem snížit paušály na úroveň roku 2005 přišel nedávno ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který tím chce získat více peněz do státního rozpočtu. ODS na tento návrh TOP 09 okamžitě reagovala hlasitým generálním odmítnutím. Ale v sobotu už svůj postoj částečně změnila.

Podle Nečase je diskuse o tom, jak zabránit zneužívání paušálního zdanění legitimní, Jde například o možnost je omezit shora či zdola. Paušály totiž využívají i například některé právní kanceláře nebo poradenské firmy, jejichž roční obrat jde řádově do stovek milionů korun. A to už v žádném případě nejsou drobní živnostníci. Proto by podle předsedy ODS výhodu paušálů mohli používat jen živnostníci s ročním obratem 5 až 20 milionů korun. „Je o tom možno vést politickou diskusi,“ dodal Nečas.

Hledání receptu na podporu podnikání

Nejen zachováním výdajových paušálů, ale i jinak je podle ODS v dnešní době potřeba podpořit podnikání. Účinným receptem pro efektivní podnikatelské prostředí v Česku je proto podle Nečase snižování administrativní zátěže a vytváření nových pracovních příležitostí.

„Chceme docílit toho, aby do roku 2014 klesla administrativní zátěž o jednu třetinu,“ řekl premiér s tím, že v letech 2005 až 2010 klesla byrokracie o 15 procent a podnikatelé tak ušetřili téměř 12 miliard korun. „Je zřejmé, že to má svůj pozitivní dopad, a proto v tomto trendu musíme pokračovat,“ dodal Nečas.

Premiér současně zdůraznil, že je nepřijatelné, aby se firmám zvyšovaly daně, to by podle něj byla hrubá chyba. ODS dále odmítá snahy ke zvyšování odvodů podnikatelských subjektů. „Představa, že je budeme více dusit, povede k zániku pracovních příležitostí,“ vysvětlil.

Lídr občanských demokratů by proto rád viděl v nejbližších letech každý rok zrušení desítek zbytečných právních předpisů, které podnikatelům a drobným živnostníkům komplikují práci.

Podnikatelé vytvářejí zaměstnanost

Dalším z klíčových předpokladů pro efektivní podnikatelské prostředí v Česku je podle premiéra pružný pracovní trh a vytváření pracovních míst. „Čím pružnější pracovní trh je, tím nižší je míra nezaměstnanosti,“ vysvětlil.

Premiér si v rámci svého projevu pochvaloval, že Česká republika si drží šestou nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii. Proto považuje za důležité, aby se Česku dařilo míru nezaměstnanosti udržet. „Za vlád sociální demokracie jsme byli na 17. místě,“ neodpustil si srovnání Nečas.

Účinným receptem pro zaměstnanost je podle Nečase také podpora částečných úvazků. Česko se v rámci Evropské unie drží na hranici sedmi procent jejich využívání, což je v porovnání s průměrem Evropské unie, kde se míra využívání částečných úvazků pohybuje kolem 18 procent, velmi nízké číslo.

„Chceme zavést slevy na daních nebo sociálním pojištění pro zaměstnavatele, kteří budou využívat částečných úvazků,“ prohlásil šéf občanských demokratů a dodal, že by rád vytvořil i zákonné podmínky pro práci ‚na zavolanou‘, která by byla určená zejména pro studenty, matky na mateřské dovolené nebo důchodce.

„Naše země se bude mít dobře jenom tehdy, pokud bude mít kvalitní podnikatelské prostředí,“ řekl závěrem svého proslovu Nečas.

ODS má jasno, co dál

Na sobotní ideové konferenci v královéhradeckém hotelu Černigov se debatovalo i o dalších programových záměrech ODS do budoucna.

Hlavními prioritami pro stranu i pro naši republiku je snaha mířit k vyrovnaným rozpočtům, schválit finanční ústavu, která zabrání zvyšování státního dluhu a v neposlední řadě je nezbytné snižovat státní výdaje.

Foto: archiv ROL CZ

Filed in: Česko

Comments are closed.