2:47 am - Sobota Říjen 20, 2018

Paroubek: Hodně peněz pro církve v krizi je nezodpovědné

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek zveřejnil názor body NS-LEV21 k církevním restitucím

PRAHA – Politické grémium Národních socialistů se zabývalo problematikou církevních restitucí. V tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí strany Tomáš Sazima. Ten zaslal redakci RegionOnline.cz  body strany k církevním restitucím podepsané předsedou NS-LEV21 Jiřím Paroubkem. Zveřejňujeme je v plném znění.

1. Vládní koalice předvedla české veřejnosti jednu ze svých pravidelných etud – hru na hrozící rozpad koalice v důsledku kvazi principiálního sporu s náhle znovu objevenou odpovědností koaličních stran vedoucí k záchraně vlády. Tyto opakované etudy jsou již poněkud nudné a zejména směšné. Strana VV svou novou „akcí“, trapným virtuálním útokem na restituce a jejich následnou plnou podporu přesvědčuje, že nedorostla vládní odpovědnost a to diskvalifikuje v očích veřejnosti i její vládní partnery.

2. Prosazování vysokého finančního plnění v rámci církevních restitucí vládou v čase recidivy hospodářské recese považujeme za neodpovědné, protilidové a odporující zájmům českého národa. Vláda nemluví pravdu, když tvrdí, že za třicet let církvím zaplatí „pouze“ 59 miliard korun „náhrad“. Do této částky bude promítnuta rovněž cena peněz (úroku), takže reálná výše „náhrady“ se bude pohybovat souhrnně mezi 80 až 100 miliardami korun.

3. Koncepce restitucí tak, jak ji prosazuje Nečasova vláda, vychází plně vstříc strategickým zájmům římsko-katolické církve a ukončení financování církví za 17 let bude pro řadu z nich znamenat jejich zánik. Naopak římsko-katolické církvi to umožní zaujmout v zemi pozici, kterou ztratila reformami císaře Josefa II.

4. V rámci nadcházejícího parlamentního projednání budeme požadovat, aby při fyzických restitucích církevního majetku byl dodržen jako mezní termín restitucí 25. 2. 1948. Budeme požadovat od vlády v tomto směru jednoznačnou záruku.

5. Národní socialisté v parlamentu církevní restituce ve znění zákona prosazovaného pravicovou vládní koalicí nepodpoří.

6. Budou-li národní socialisté v příštím volebním období součástí vládní většiny, budou trvat na revizi tohoto zákona v pojetí prosazeném Nečasovou vládou, především pak na výrazné redukci finančních náhrad.

Filed in: TZ Politika

Comments are closed.