6:48 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Papež jmenoval nové kardinály, je mezi nimi i pražský arcibiskup

VATIKÁN – Papež Benedikt XVI v bazilice svatého Petra ve Vatikánu jmenoval v sobotu dvadvacet nových kardinálů. Je mezi nimi i pražský arcibiskup  Dominik Duka.

Papež Benedikt XVI.

Podle zprávy agentury Reuters k nejvýznamnějším ve skupině novopečených držitelů kardinálského klobouku patří newyorský arcibiskup Timothy Dolan, jemuž někteří odborníci na vatikánské záležitosti předpovídají, že se stane prvním americkým papežem.

„Kardinálům je uloženo sloužit lásce. Lásce k bohu i k církvi a především zcela bezpodmínečně lásce ke svým bratrům a sestrám,“ řekl jim papež, než každému z nich předal insignie jeho nové hodnosti, prsten a rudý klobouk.

Dominik Duka  je mezi nově jmenovanými jediným Čechem. Ostatní pocházejí ze Spojených států, Hongkongu, Itálie, Portugalska, Španělska, Brazílie, Indie, Kanady, Nizozemska, Rumunska, Belgie a Malty. Osmnáct z nich je mladších osmdesáti let  tedy jsou ve věku, kdy se mohou stát členy konkláve, sboru kardinálů, kteří v uzavřeném zasedání ze svých řad volí nového papeže. Mezi nimi je dvanáct Evropanů; celkem tak bude ve stopětadvacetičlenném sboru volitelů sedmašedesát zástupců starého kontinentu. Dále je tam dvadvacet kardinálů z Latinské Ameriky, patnáct ze severní Ameriky, jedenáct Afričanů, devět Asijců a jeden kardinál z Oceánie.

Zdroj fotogfrafie: Wikimedia Commons

Filed in: Evropa, Vatikán

Comments are closed.