9:06 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

DOX: Palestinsko-izraelský konflikt očima umělců

PRAHA – V Centru současného umění DOX právě probíhá nevšední výstava nesoucí název Middle East Europe. Vystavující autoři mají jak evropské, tak palestinské nebo izraelské kořeny. Ze zmíněných národností je zřejmé, jakým tématem se tento projekt zabývá. Osmatřicet umělců ukazuje izraelsko-palestinský konflikt viděný jejich očima. Výstava se koná do 20. dubna 2012.

Tato mezikulturní expozice divákovi zprostředkuje, jakým způsobem vnímají danou situaci ti, kteří se s ní musejí denně vypořádávat, a jak na ni nahlížejí umělci ve střední a východní Evropě. Zároveň zjistíme, v jakém smyslu byla a je provázána Evropa s Blízkým východem a jak jednotlivci chápou současné napětí mezi východem a západem.

Židovství, Islám a minority

Umělci se pouští do zkoumání kořenů antisemitismu, islámského fundamentalismu, do problematiky přistěhovalectví a národnostních menšin. Autoři instalací, kteří jsou s realitou tohoto nekonečného boje ustavičně konfrontováni, se snažili svoji tvorbou problematiku divákovi přiblížit tak, aby mohl konfliktu hlouběji porozumět. Každé dílo je doprovázeno vysvětlujícím komentářem.

Umění v politice, politika v umění?

Zuzana Štefková, jedna z kurátorek projektu, považuje za hlavní cíl projektu především ukázat, „jak funguje politické umění“. Dle jejích slov, je výstava důležitá právě proto, že může cestovat. „Výstava proběhla už v Jeruzalémě, teď je v Praze a chceme ji udělat i v Palestině. Chceme sledovat, jak se budou proměňovat významy těch jednotlivých děl v momentě, kdy je přeneseme z jednoho kontextu do druhého, a jak jsou tyto dva regiony spojené,“ uvádí.

Z českých a slovenských umělců v DOXu vystavuje Milan Kohout, Milan Kozelka, Radovan Čerevka nebo Radim Labuda. Izrael zastupují například Tamar Paikes, Public Movement, Noam Darom či Yael Bartana. Z Palestiny přicestovali Jumana Manna, Nasrin Abu Baker nebo Hanna Farah – Kufer Birim.

Souběžně s akcí probíhají i nedělní komentované prohlídky a každé pondělí od 18 hodin je možnost zdarma se účastnit projekcí dokumentárních filmů, které se danou tematikou zabývají. V neděli 15. dubna proběhne za účastni odborníků konference „Příliš blízký východ“.

Zdroj: dox.cz, rozhlas.cz
Zdroj fotografie: dox.cz

Filed in: Aktuálně, Kultura

Comments are closed.