4:06 pm - Pátek Říjen 19, 2018

Talibán vyzývá Afghánce k vraždění cizinců

KÁBUL – Hnutí Talibán vyzvalo ve čtvrtek Afghánce, aby útočili na vojenské základny a zabíjeli cizince. Islamistické hnutí tak reaguje na zprávy, že na největší základně NATO v Afghánistánu byly spáleny výtisky koránu.

Již třetí den pokračují demonstrace po celém Afghánistánu. Tisíce Afghánců jsou znechuceny chováním příslušníků vojenských jednotek NATO. Ty měly na své základně v Bagrámu spálit několik výtisků koránu, který muslimové považují za svatou knihu. Ohořelé výtisky našli v úterý na této základě Afghánci, kteří na ní pracují.

Podle svědků  vyšly například v Kábulu stovky mladých rozhořčený mužů do ulic a provolávaly „smrt Americe.“ Někteří mladíci začali házet kameny na policii, která se dav pokusila rozehnat střelbou do vzduchu. Od úterý už zahynulo při těchto demonstracích nejméně pět osob.

Nikdo nesmí znesvětit posvátnou knihu

Na zprávy o pálení koránu reagovalo i hnutí Tálibán a vyzvalo k dalším útokům na západní cíle. „Náš statečný lid musí zaútočit na vojenské základny okupačních sil a jejich vojenské konvoje. Musí  (západní cizince) zabíjet, bít a zajímat, aby si již nikdy netroufli znesvětit svatý korán,“ vzkázal prostřednictvím elektronické pošty mluvčí Tálibánu Zabihuláh Mudžáhid.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí se kvůli současné krizi sešel s kmenovými vůdci ve snaze uklidnit zemi. Panuje ale obava, že v pátek po modlitbách se  situace může v Afghánistánu ještě zhoršit.

Muslimové považují Korán za doslovné slovo Boží a zacházejí s knihou s největší úctou. Znesvěcení je považováno za jednu z nejhorších forem rouhání. Kontroverzní jednání amerických vojáků na základně v Bagrámu by mohlo zkomplikovat snahy USA, které potřebují dojednat s afghánskou vládou a povstaleckým hnutím Tálibán mírové urovnání situace v Afghánistánu.

Washington by si totiž přál stáhnout většinu svých jednotek, které tvoří základ mezinárodních sil ISAF působících v Afghánistánu pod hlavičkou NATO, z této země již příští rok a ne až v roce 2014, jak původně plánoval.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.