4:04 am - Sobota Duben 21, 2018

OBERSTDORF – Soutěží družstev vyvrcholil v neděli letecký víkend na mamutu v německém Oberstdorfu. Kvůli neregulérním podmínkám, na které doplatili pády Piotr Zyla a především Peter Prevc, se odskákalo pouze první soutěžní kolo. To překvapivě opanovali Slovinci, o sedm desetin před Rakouskem, třetí skončili Norové. Český tým vybojoval skvělé páté místo.

Pád Petere Prevce v Oberstdorfu

Za hustého sněžení a větru, který měl místy rychlost až 4 m/s se pustili skokané na lyžích do soutěže družstev v rámci závěrečného podniku tz. Team Tour na mamutím můstku v německém Obertsdorfu.

Že si jury zahrává s regulérností závodu i zdravím závodníků potvrdil ve druhé sérii skoků Polák Piotr Zyla, který neustál životní skok na značku 217 metrů a upadl. Naštěstí pro něj bez následků. První varování jako kdyby vedení závodu nestačilo.

Ve třetím balíku dvanácti skokanů doplatil na těžké podmínky slovinský orel Peter Prevc. Vynikající letec spadl při letu dlouhém 225,5 metrů (což je vyrovnání rekordu můstku) a nakonec jej ze skokanského aréalu musela odvést sanitka. V tu chvíli již bylo téměř jisté, že týmový souboj bude mít pouze jedno kolo, což se po posledním skoku Rakušana Gregora Schlierenzauera také potvrdilo.

Rakousko prohrálo boj o první místo o 7 desetin

Favority závodu to ale nepotěsilo. Právě druhý muž pořadí Světového poháru svůj skok pokazil (nebyl jediný, Japonec Točimoto či Kazach Žaparov nepřeletěli ani 100 metrovou hranici) a Rakušané tak prohráli boj o první místo se Slovinci o pouhých 7 desetin bodu (půl metru či o bod lepší jedna známka u stylových sudí)! Třetí skončili Norové.

Pád Petera Prevce při závodě družstev v Oberstdorfu
[youtube B3PBy312YFw 590 320]

Právě potomci Vikingů budou za týden ve Vikersundu hostit letošní MS v letech. Česká čtyřka Jakub Janda, Antonín Hájek, Lukáš Hlava a Roman Koudelka potvrdila pátým místem pozici mezi pětičlennou skupinou národů, které mohou při výpadku jednoho z favorizovaného tria Rakouska, Norska, Slovinska a vlastním skvělém výkonu pomýšlet ve Vikersundu i na jednu z medailí.

V celkovém pořadí Team Tour zvítězili Rakušané před Norskem a Slovinskem, českému týmu patřilo stejně jako dnes v Oberstdorfu páté místo. V letošním hodnocení národů za celý Světový pohár jsou Češi šestí, také zde vládnou Rakušané.